Debreceni Törvényszék - Letöltendő fogház a 80 éves vádlottnak
Beküldés dátuma
2016.11.11. - 09:26
Szervezeti egység
Debreceni Törvényszék
Bűnösnek mondta ki a Debreceni Járásbíróság halálos közúti baleset gondatlan okozásának vétségében azt a 80 éves vádlottat, aki 2015 februárjában ütött el két gyalogost Debrecenben, az Alma utcán. Az áldozatok egyike a helyszínen meghalt, másikuk maradandó fogyatékosságot szenvedett.
A Debreceni Járásbíróság S. J.-t két év letöltendő fogházbüntetésre ítélte és végleg eltiltotta a járművezetéstől. A vádlott a büntetés letöltésének fele után szabadulhat feltételesen. A szabadságvesztés mellett a vádlottnak meg kell fizetnie 357 ezer forint bűnügyi költséget is.
A bíróság elfogadta a vádirati tényállást. Eszerint 2015. február 15-én délelőtt - az akkor 78 éves - vádlott derült, napos időben, jó látási viszonyok között vezetett Debrecenben a Tubarózsa utca felől a Kaskötő utca irányába. S. J. az Alma utca – Kaskötő utcák kereszteződésénél 75 – 85 km/h sebességgel haladt. Ilyen sebesség mellett azonban nem tudta követni a derékszögű kanyar ívét, elütötte a két gyalogost, majd 68 – 75 km/h sebességgel egy kerítésnek ütközött.
A vádlott a bíróságon teljes körű beismerő vallomást tett, amelyet a tanúvallomások is alátámasztottak. A műszaki szakértő abszolút sebesség túllépést állapított meg, hiszen azon a szakaszon legfeljebb 50 km/h-val lehet haladni. A szakvélemény szerint azonban a baleset akkor is bekövetkezett volna, ha a vádlott betartja az 50 km/h sebességet, a nedves úton ugyanis csak 23 – 35 km/h sebességgel tudott volna bekanyarodni.
A bíróság szerint egyértelmű, hogy a vádlott nem csekély mértékben lépte túl a sebességet, és figyelemmel kellett volna lennie a kedvezőtlen útviszonyokra is. A bíróság súlyosító körülményként értékelte többek között azt, hogy egy ember halálán túl a baleset másik áldozata - súlyos sérülései miatt - 100 százalékban elveszítette munkaképességét. Ezen felül súlyosító körülmény az is, hogy S. J. 50 százalékkal lépte túl a megengedett sebességet, valamint az, hogy helyi és országos szinte is megszaporodott a gyorshajtások száma.
Enyhítő körülményként értékelte ugyanakkor a bíróság a vádlott beismerő vallomását, S. J. idős korát, illetve azt is, hogy maga a vádlott is megsérült a balesetben.
A bíróság az orvosszakértői vélemények alapján megállapította, hogy a vádlott egészségi állapota miatt már nem alkalmas a közúti vezetésre, ezért végleges eltiltást kellett alkalmaznia. Az ítélet nem jogerős. Az ügyészség 3 nap gondolkodási időt kért, a vádlott és védője enyhítésért fellebbezett.
Debrecen, 2016. november 11.
Debreceni Törvényszék Sajtóosztálya