Debreceni Törvényszék - Nem volt elég egy nap az új szakértőre a lepkeperben

Szervezeti egység
Debreceni Törvényszék
Egy teljes napon át hallgatta meg a tanács a Debreceni Járásbíróság által kirendelt szakértőt a lepkeper néven emlegetett, a védett természeti terület jelentős károsodását okozó természetkárosítás, illetve rongálás bűntette miatt, G. E. ellen indított büntetőügyben.
 
A szakértő – akinek szakterülete éppen a Natura 2000-es területek és a lápok vizsgálata – a korábbi szakértői véleménnyel ellentétes álláspontra helyezkedett. Az 54 oldalas írásos szakértői vélemény szóbeli ismertetése során kiemelte: tény, hogy a területen beavatkozás volt, tény, hogy a szárzúzás a lápi területeket is érintette, de a tudomány mai állása szerint nem bizonyítható, hogy a lápibagoly lepke megsemmisült volna. A szakértő a helyszíni vizsgálaton nem találta meg a lápibagoly lepke, vagy hernyó elpusztult maradványait. 
 
A bíróságnak a büntetőeljárásban azt kell vizsgálnia, hogy megvalósult-e a természetkárosítás és a rongálás bűntette: megsemmisült-e a területen a lápibagoly lepke populációja, vagy ha nem semmisült meg, akkor károsodott-e jelentős mértékben a beavatkozás miatt. A szakértő személyes meghallgatása során kijelentette: a beavatkozás ugyan a teljes területet érintette, de sem a lápi területeken, sem a teljes földterületen nem okozott jelentős mértékű károsodást a szárzúzás. A szakértő megerősítette azt is, hogy a kokadi gazda által művelt területen egyébként a védett lápok a korábbi dokumentáción valóban nem voltak pontosan behatárolva.
 
Az ügyészség szerint a beavatkozás miatt három növény egyedei is károsodtak a területen, a szakértő szerint azonban kettő közülük nem semmisült meg, a harmadik védett növénynek pedig sem a jelenlétét, sem a hiányát nem tudta megerősíteni.
 
A bíróság a június 4-i tárgyaláson több mint 6 órán át hallgatta meg a szakértőt, a védő és a vádlott minden kérdésére azonban már nem maradt idő. A büntetőeljárás így a szakértő újabb meghallgatásával folytatódik, 2017. szeptember 12-én.
 
A Debreceni Járási Ügyészség vádirata szerint G. E. 2013 januárja és márciusa között csaknem 10 hektáron végzett szárzúzást a Kék-Kálló völgyében. A lápibagoly lepke élőhelyeként szolgáló rekettyefűz kiirtása miatt az ügyészség szerint 54 egyed pusztult el, de odaveszett 200 tő mocsári békaliliom, két zsombék rostostövű sás és 16 tő békakonty. Az ügyészség szerint a gazda összesen csaknem 16 millió forint kárt okozott a beavatkozással.
 
Debrecen, 2017. július 5.
 
Debreceni Törvényszék Sajtóosztály