Debreceni Trövényszék - rablás bűntette

Szervezeti egység
Debreceni Törvényszék

A Debreceni Törvényszék a mai napon nyilvános ülést tartott az I. r. Sz. S. és II. r. Sz. Sné ellen felfegyverkezve, bűncselekmény elhárítására idős koránál fogva korlátozottan képes személy sérelmére elkövetett rablás bűntette miatt folyamatban lévő büntető ügyben. 

A Debreceni Járásbíróság 2015. júliusában hozott ítéletében a vádlottakat 2 rendbeli, felfegyverkezve, bűncselekmény elhárítására idős koránál fogva korlátozottan képes személy sérelmére társtettesként elkövetett rablás bűntettében, valamint 1 rendbeli aljas indokból elkövetett személyi szabadság megsértésének bűntettében – melyet a II. r. vádlott bűnsegédként követett el – mondta ki bűnösnek. A járásbíróság az I. r. vádlottat halmazati büntetésül 9 év 6 hónap, míg a II. r. vádlottat 9 év 2 hónap fegyházban letöltendő szabadságvesztésre ítélte, valamint mindkét vádlottat 10 évre eltiltotta a közügyek gyakorlásától, továbbá kártérítés megfizetésére is kötelezte őket. Az ítélet ellen az ügyész súlyosításért, míg a vádlottak és védőik enyhítését fellebbeztek.

A Debreceni Törvényszék dr. Kovács Péter tanácselnök vezette büntető tanácsa a mai napon az elsőfokú bíróság ítéletét akként változtatta meg, hogy a II. r. vádlott fegyházbüntetését – a II. r. vádlott részbeni bűnsegédi magatartása és cselekvőségének kisebb foka alapján, az ítélet belső arányosságát szem előtt tartva - 8 évre enyhítette, valamint a közügyek gyakorlásától eltiltást 9 évre mérsékelte. Egyebekben a Debreceni Járásbíróság ítéletét a másodfokú bíróság helybenhagyta.

A törvényszék úgy ítélte meg, hogy az elsőfokú bíróság eljárását a perrendi szabályok betartása mellett, ügyfelderítési kötelezettségének eleget téve, túlnyomórészt megalapozott tényállást állapított meg, a bűncselekmények jogi minősítését helyesen állapította meg, s indokolási kötelezettségének is eleget tett.
A vádlottak 2014 tavaszára nehéz anyagi körülmények közé kerültek. Az I.r. vádlott feladta állását, majd más kiutat nem találva elhatározta, hogy idősek lakásába bejutva tulajdonítanak el értékeket. Terveibe feleségét avatta be, aki férje segítségére volt. Sz. Sándor a telefonkönyvből, valamint az internetről listát készített, és sorra felhívta a számokat, azért hogy kiderítse: a telefonszámok tulajdonosai egyedül élő idős, egészséges emberek-e. A nyíregyházi piacon többféle parókát is vásárolt, és szakállt is növesztett.

2014. május 16-án az I.r vádlott felhívta a 84 éves B.T.-t azzal, hogy egy gyógyszergyár munkatársa és egy kérdőív kitöltése után az idős asszony ajándékcsomagot nyert, amit hamarosan átadnának neki. Még aznap délelőtt megjelentek a sértett lakásán, aki be is engedte őket. A konyhában tartózkodva, rövid beszélgetést követően az I.r. vádlott vállánál fogva leültette az idős nőt egy székre és felszólította, hogy adja át a lakásban tartott pénzét. A II.r. vádlott ezalatt a szobában kezdett kutakodni. A sértett közölte, hogy a pénztárcájában van 24 ezer forint készpénz, de többet nem tart otthon. Sz. Sándor kesztyűt húzva az asszony nyakában lévő arany nyakláncot is levette, mire a sértett ellenszegült, így dulakodás alakult ki. A férfi elővett egy 15 centiméter pengehosszúságú konyhakést, a néni nyakának szegezte és kijelentette, hogy "jobban jár, ha nem ellenkezik", valamint megöléssel is megfenyegette a sértettet. A férfi a megfélemlített asszonytól aztán a telefonját is elvette, majd a szobában az ágyra ültette, s ragasztószalaggal összekötözte a lábait, a két kezét, szájára pedig ragasztószalaggal egy atlétát kötözött. A két vádlott a pénzzel, a lánccal és még 377 ezer forint értékű ékszerrel távozott a lakásból úgy, hogy a sértettet mozgásképtelen állapotban hagyták a helyszínen. Sz. Sándor később az ékszereket egy nyíregyházi zálogházban tette pénzzé.

Miután a házaspár felélte a pénzt, elhatározták, hogy újabb hasonló bűncselekményt követnek el. Július végén egy 74 éves, debreceni nénit hívott fel az I.r. vádlott, akinél életkörülményei és vásárlási szokásai iránt érdeklődött. Pár nappal később a II.r. vádlott telefonált neki azzal, hogy egy sorsoláson ajándékcsomagot nyert, amit néhány perc múlva a lakására szállít. A sértett be is engedte a parókába bújt vádlottakat újkerti otthonába. Miután az I.r. vádlott elővette a kérdőívet, a sértett az I.r. vádlott kérésére átadta neki a személyigazolványát. Ezután a férfi elővette a nála lévő kést, mire az idős nő kiabálni kezdett. Az I.r. vádlott a fotelbe lökte az idős asszonyt, hátulról befogta a száját, a kést az arca elé tartotta. A II.r. vádlott eközben ugyanabban a szobában értékek után kutatott. Az asszony félelmében felhagyott a kiabálással, majd rosszullétére hivatkozva egy pohár vizet kért, amit a IIr. vádlott meg is tett. Az idős asszony újra kiabálni kezdett, mire Sz. Sándor a nyakához szorította a kést és megfenyegette, hogy ha nem hagyja abba, "elvágja a torkát". Ekkor – a másodfokú bíróság által módosított tényállás szerint – a II.r. vádlott az I.r. vádlottat nyugtatgatta, hogy nem fogjuk bántani a sértettet. Az I.r. vádlott közölte, hogy megöli, ha kihívja a rendőrséget. Távozás előtt az I.r. vádlott fehér szigetelőszalaggal összekötözte az idős nő kezeit, száját egy, a II.r. vádlott által az asszony szekrényéből kivett vékony selyemsállal kötötte be, majd a II.r. vádlott elvágta a vonalas telefon vezetéket. A vádlottak 210 ezer forint készpénzzel és 90 ezer forint értékű ékszerrel távoztak, melyeket ezúttal is nyíregyházi zálogházakban értékesített az I. vádlott.

A Debreceni Törvényszék végzése folytán a Debreceni Járásbíróság ítélete a mai napon jogerős és végrehajtható.

Debrecen, 2015. október 22.

A Debreceni Törvényszék Sajtóosztálya