Egri Törvényszék - elsőfokú ítélet a volt istenmezejei polgármester ügyében

Szervezeti egység
Egri Törvényszék
 
Az Egri Járásbíróság a 2016. szeptember hó 19. napján hozott ítéletet K.I, volt istenmezejei polgármester és társai ügyében. A bíróság az I.r. vádlottat költségvetési csalás bűntette, folytatólagosan elkövetett sikkasztás bűntette, folytatólagosan elkövetett hűtlen kezelés bűntette, csalás bűntette, számvitel rendje megsértésének bűntette, szerzői vagy szerzői jogokhoz kapcsolódó jogok megsértésének vétsége és hamis magánokirat felhasználásának vétsége miatt 2 év börtönbüntetésre és 450.000 Ft pénzbüntetésre ítélte. A szabadságvesztés végrehajtását 5 évi időtartamra felfüggesztette.
 
A II.r. H.J. vádlottat bűnsegédként elkövetett költségvetési csalás bűntette, bűnsegédként elkövetett hűtlen kezelés bűntette és bűnsegédként elkövetett hamis magánokirat felhasználásának vétsége miatt 1 év 8 hónap börtönbüntetésre és 400.000 Ft pénzbüntetésre ítélte. A szabadságvesztés végrehajtását esetében 4 évi időtartamra függesztette fel. K.J. IV.r. vádlottat költségvetési csalás bűntette, hűtlen kezelés bűntette, számvitel rendje megsértésének bűntette, szerzői vagy szerzői jogokhoz kapcsolódó jogok megsértésének vétsége és hamis magánokirat felhasználásának vétsége miatt 350.000 Ft pénzbüntetésre ítélte. A számlákat biztosító vádlottak közül hatan pénzbüntetést kaptak, egy vádlottat a bíróság próbára bocsátott, őket bűnsegédként elkövetett költségvetési csalás bűntettében mondta ki bűnösnek a bíróság. Az elsőfokú bíróság kötelezte a vádlottakat a vonatkozásukban felmerült többszázezer forint bűnügyi költség megfizetésére. Az ügyben szereplő sértettek összesen közel 80 millió Ft értékben jelentették be kárigényüket, melyet a bíróság egyéb törvényes útra utasított.
 
A járásbíróság által megállapított tényállás szerint a Pétervásárai és Bélapátfalvai mikrotérségi társulások 2008 nyarán létrehozták az Észak Hevesi Vidék Fejlődéséért Közhasznú Egyesületet az EU által a Leader program keretében vidékfejlesztési célok hatékony felhasználása érdekében. A Leader program lényege szerint 2008. szeptemberében az adott térség vállalkozói, civil szervezetei és önkormányzatai összefogásával egy ún. helyi közösség alakult, Leader Helyi Akciócsoport néven. A társadalmi szervezet elnöke K.I. I.r. vádlott lett. 2008 év végére az egyesület egy munkaszervezetet hozott létre, melynek tagjai munkaszerződést kötöttek az egyesülettel. A munkaszervezetnél H.J. II.r. vádlott és K.I. I.r. vádlott irányította a munkát. A141/2008 (X. 30.) FVM rendelet értelmében az akciócsoportok tevékenységükhöz kapcsolódóan támogatást vehettek igénybe többek között irodahelyiségek fenntartására, tanulmányok, helyzetfeltáró elemzések készítésére és aktualizálására, projektek előkészítésére. A kifizetési kérelmet a MVH-hoz kellett benyújtani a teljesítési igazolással együtt.
 
K.I. I.r. vádlott H.J. II.r. vádlott közreműködésével 2008., 200. és 2010. években a működési költség finanszírozására irányuló kérelmeihez több gazdasági társaság, illetve egy egyéni vállalkozó által kiállított, olyan szolgáltatásokról szóló számlákat csatolt, amelyek mögött tényleges teljesítés egyáltalán nem állt. A számlákon szereplő szolgáltatások egy részére szükség sem volt (pl. szoftver szaktanácsadás), más részét pedig vagy az önkormányzat által foglalkoztatott közmunkások (takarítás), vagy a munkaszervezet dolgozói (pl.: tanulmánykészítés, adatfeldolgozás) végezték el munkaidőben. Előfordult, hogy olyan előadásokat számláztak le, amelyek megtartásra sem kerültek, a jelenléti ívet utólag készítették el hozzá, az elkészített tanulmányokat több esetben az internetről töltötték le, illetve több azonos tartalommal került benyújtásra. A számlákat kiállító társaságok képviselőit H.J. vonta be az elkövetésbe. K.I.r. vádlott H.J. II..r vádlott közreműködésével valamennyi kérelemhez olyan valótlan árajánlatot csatolt, amelyeket nem az azon feltüntetett társaságok állítottak ki. K.I. I.r. vádlott azt a látszatot keltette, hogy a hamis bizonylatok kiegyenlítése az általa az egyesületnek nyújtott, ténylegesen azonban a házi pénztárba be nem fizetett tagi kölcsönökből történt. Később az I.r. vádlott tagi kölcsön visszafizetése címén több tízmillió Ft-ot vett fel az egyesület által megszerzett támogatásokból, illetve a részére nyújtott hitelkeretből.
 
2005-ben alakult meg a Terra Mater Környezetvédelmi Közhasznú Egyesület, melynek elnöke I.r. vádlott lánya, K.J. IV.r. vádlott volt. Az elnök H.J. II.r. vádlott közreműködésével 2008-ban az egyesület nevében benyújtott, működési költség finanszírozására irányuló kérelmeihez olyan szolgáltatásokról szóló számlákat csatolt, melyek mögött tényleges teljesítés egyáltalán nem volt. 2009-ben I.r. és II.r. vádlott közreműködésével ezen túlmenően olyan számlákat is becsatolt, amelyeken szereplő szolgáltatásokat egyáltalán nem is vehetett volna igénybe. Az ítélet a kihirdetéskor egyik vádlott esetében sem emelkedett jogerőre. Az ügyész az első három vádlott vonatkozásában súlyosításért fellebbezett, a többi vádlott esetében 3 nap gondolkodási időt tartott, az I.r. és IV.r. vádlott és védőjük felmentésért fellebbezett, a II.r. vádlott és védője tudomásul vete az ítéletet. A további vádlottak és védők részben fellebbeztek, részben 3 nap gondolkodási időt tartottak fenn.
 
 
Eger, 2016. szeptember 20. 
 
Az Egri Törvényszék Sajtóosztálya