Fővárosi Törvényszék - Andrássy úti ingatlanok: ítéletet hirdet a bíróság a hűtlen kezelés miatt indult büntetőeljárásban

Szervezeti egység
Fővárosi Törvényszék
Előreláthatóan január 24-én hirdet elsőfokú ítéletet a Fővárosi Törvényszék a 2004-ben a VI. kerületi önkormányzat által értékesített két Andrássy úti palota adásvételi szerződése kapcsán indult büntetőeljárásban. Az ügyészség az akkori önkormányzati képviselő-testület tagjait különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezeléssel vádolja.
 
A Fővárosi Főügyészség két ízben nyújtott be vádat V. I. és F. Gy., továbbá 12 társukkal szemben: először 2011. március 8-án a Budapest VI. kerület Andrássy út 47. szám alatti, majd 2014. május 10-én a VI. kerület Andrássy út 3. szám alatti ingatlan jogszabálysértő eladása kapcsán vádolta meg a képviselőket különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettével.
 
Az Andrássy út 47. szám alatti ingatlannal kapcsolatban megkezdett tárgyalás-sorozat alatt még folyamatban volt a nyomozás az Andrássy út 3. szám alatti ingatlan eladása kapcsán ugyancsak hűtlen kezelés gyanúja miatt, ugyanazon gyanúsítotti körrel szemben indult büntető ügyben. A bíróság második vádirat beérkezését követően 2014. május 12-én egyesítette a két ügyet.
 
Az értékesítések idején a vádlottak közül V. I. a VI. kerületi önkormányzat polgármestere, F. Gy. a vagyongazdálkodásért is felelős alpolgármester, dr. R. L. alpolgármester, dr. V. T. L. pedig aljegyző volt, a többi vádlott pedig akkori MSZP-s és SZDSZ-s önkormányzati képviselők voltak. A bírósági eljárási szakaszban V. I., dr. R. L. és dr. V. T. L. vádlottak elhaláloztak, velük szemben a törvényszék a büntetőeljárást megszüntette.
 
A vád szerint Budapest VI. kerület, Terézváros Önkormányzatának képviselő-testülete 2004. június 17-én „áron alul” értékesített két Andrássy úti, önkormányzati tulajdonú ingatlant. Mindkét ingatlan eladása vagyonkezelői jogkörben, a valós értéken alul, az Államháztartási törvény kötelező versenyeztetésre vonatkozó szabályainak, valamint a kerületi önkormányzat vagyon- és lakásrendeleteinek a megszegésével történt. A vádlottak az Andrássy út 47. szám alatti ingatlan eladásával legalább 128 millió forint, az Andrássy út 3. szám alatti ingatlan értékesítésével legalább 574 millió forint vagyoni hátrányt okoztak. Összességében a vagyoni hátrány meghaladta a 700 millió forintot.
 
A bírói tanács 2011 decembere óta közel 50 tárgyalási nap alatt folytatta le a bizonyítási eljárást. Az ítélet alapját képező iratanyag mintegy 12 ezer oldal.
 
A bizonyítás során az ingatlanok értékére vonatkozóan a törvényszék két ingatlanforgalmi szakértőt rendelt ki, közel 50 tanút hallgatott meg, 5 ezer oldalnyi iratanyagot ismertetett, emellett új ingatlanforgalmi szakértőt, valamint festmény és műtárgy igazságügyi szakértőt is kirendelt. A bíróság a kirendelt szakértőket külön-külön és együttesen is többször meghallgatta. A bírósági eljárás során ugyanis megállapította a törvényszék, hogy a két ingatlan ingatlanforgalmi szakvéleményét más-más szakértő készítette. A szakértők tárgyalási meghallgatása során kiderült az is, hogy vizsgálati módszereiket tekintve eltérő módszertan szerint készítették el szakvéleményeiket és számításaikat, továbbá a nyomozás során nem állt rendelkezésre minden, az ingatlanok értékét befolyásoló irat. Ezért a bíróság 2015 decemberében részben kiegészítő igazságügyi ingatlanforgalmi szakértői vizsgálatot rendelt el, melyet a szakértő újabb meghallgatása és a szakvélemény további két kiegészítése követett.
 
Az ügyész perbeszédében a vádlottak bűnösségének megállapítását és végrehajtandó börtönbüntetés kiszabását kérte, a védők pedig bűncselekmény hiányában a vádlottak felmentését indítványozták.
 
Budapest, 2017. január 20.
Fővárosi Törvényszék Sajtóosztály