Fővárosi Törvényszék - Átadási letartóztatás és egyszerűsített átadás - végzés

Szervezeti egység
Fővárosi Törvényszék
A Fővárosi Törvényszék 2016. március 22-én és 23-án megtartott tizenkét tárgyalásán hozott végzéseivel 10 esetben elrendelte a magyar állampolgárságú terheltek átadási letartóztatását és egyszerűsített eljárásban történő átadását a francia hatóságoknak. A terhelteket 2016. március 21-én Magyarország területén vették őrizetbe európai elfogatóparancs alapján.
 
A magyar hatóságoktól érkezett információk alapján 2011-ben Ausztriában, majd 2014-ben először Bordeaux-ban, 2014 szeptembere óta Strasbourgban folyó nyomozások nyilvánvalóvá tették egy Szegeden működő családi bűnszervezet létét, amely körülbelül negyven magyar nő prostitúciós tevékenységének kizsákmányolásával foglalkozik. A prostituáltak Strasbourgban prostitúciós tevékenységet folytattak, ahol a futtatók felügyelték őket. Ezen tevékenységükkel jelentős pénzösszegeket szereztek meg.
 
Az elkövetőkkel szemben a francia igazságügyi hatóságok bocsátottak ki európai elfogatóparancsot a francia büntetőtörvény szerinti bűnszervezetben részvétel, valamint bűnszervezetben elkövetett minősített kerítés és pénzmosás bűntette miatt, melyek büntetési tételének felső határa 20 év szabadságvesztés.
 
A francia hatóságok által jelzett bűncselekmények miatt Magyarországon nem folyik büntetőeljárás a terheltek ellen.
 
A tárgyalásokon a terheltek közül tízen nyilatkoztak úgy, hogy a bíróság rendelje el az átadási letartóztatásukat egyszerűsített átadás mellett.
 
A bíróság végzései szerint 10 terhelt esetében az átadási letartóztatás a terheltek átadásáig, de legkésőbb a végzés jogerőre emelkedésétől számított 10 napig tart. Amennyiben az európai elfogatóparancsot kibocsátó tagállam illetékes hatósága eddig az időpontig nem veszi át őket, szabadlábra kell helyezni a terhelteket.
 
A terheltek csak akkor adhatóak át, ha a francia igazságügyi hatóságok megfelelő jogi garanciát nyújtanak arra, hogy a francia jog alapján szabadságvesztés vagy szabadság elvonással járó intézkedés jogerős kiszabása esetén őket kérelmükre a büntetés vagy az intézkedés végrehajtására visszaszállítják Magyarországra.
 
A bíróság a tárgyalásokon arról is nyilatkoztatta a terhelteket, hogy kérik-e a nemzetközi jog által biztosított jogvédelem, a specialitás alkalmazását. Ez azt jelenti, hogy velük szemben az elfogatóparancsban szereplő bűncselekményeken kívül nem indítható és nem folytatható egyéb büntetőeljárás, azaz az átadott személyekkel szemben az átadásuk előtt elkövetett, az átadásuk alapjául szolgáló bűncselekménytől különböző egyéb bűncselekmény miatt nem indítható Franciaországban büntetőeljárás, nem ítélhetők el, és egyéb módon sem foszthatók meg szabadságuktól. Minden egyéb, az átadásuk előtt esetlegesen elkövetett cselekmény miatti eljárás velük szemben az átadó magyar hatóság utólagos engedélyéhez kötött.
 
Mindegyik terhelt és a tárgyaláson kötelezően jelen lévő védőjük is kérték a specialitás alkalmazását, ezért a bíróság a terheltek vonatkozásában elrendelte azt.
 
Tíz elkövető esetében a végzés jogerőre emelkedett.
Ketten nem járultak hozzá az átadáshoz, az átadási határozat ellen fellebbezéssel éltek, esetükben a végzés nem jogerős.
 

Budapest, 2016. március 23.

A Fővárosi Törvényszék Sajtóosztálya