Fővárosi Törvényszék - A bíróság elrendelte a bűnügyi felügyeletét annak a hajóskapitánynak, aki ellen segítségnyújtás elmulasztásának vétsége miatt indult nyomozás a Hableány sétahajó balesete kapcsán
A Budai Központi Kerületi Bíróság négy hónapra elrendelte annak az ukrán hajóskapitánynak a bűnügyi felügyeletét, akit a 2019. május 29-i budapesti hajókatasztrófával kapcsolatban segítségnyújtás elmulasztásának vétségével gyanúsítanak.
A gyanú szerint a közismert hajókatasztrófa napján a terhelt irányította a balesetet okozó szállodahajó testvérhajóját, amely a feltehetően balesetet okozó Viking Sygin mögött haladt. A rendelkezésre álló adatok szerint a gyanúsított tudomására hozták, és általa is észlelhető volt az, hogy közvetlenül előtte, a Margit hídnál hajóbaleset történt és mentésre szoruló emberek kerültek a vízbe. Ennek ellenére nem húzódott ki a bal part mellé, a parthoz képest „állj” helyzetet nem foglalt el és a hajón nem rendelte el az „ember a vízben” riadót. Saját személyzetét nem riadóztatta, a mentési protokoll előírásait nem hajtotta végre, semmiféle intézkedést nem tett arra vonatkozóan, hogy a mentésre szoruló személyeket kimentse.
A bíróság a mai napon 2020. május 30-ig elrendelte a gyanúsított bűnügyi felügyeletét azzal a magatartási szabállyal, hogy a bűnügyi felügyelet ideje alatt a terhelt köteles minden hónapban, a hónap első hétfői napján személyesen jelentkezni a Budapesti V. kerületi Rendőrkapitányságon.
A gyanúsított nem magyar állampolgár, magyarországi tartózkodási hellyel vagy kötődéssel nem rendelkezik, a bíróság megítélése szerint csak kényszerintézkedés elrendelése mellett biztosítható, hogy az eljárás során elérhető legyen a magyar hatóságok számára. Tekintettel arra, hogy a gyanúsított a hatóságok idézésének önként tett eleget, valamint arra, hogy a baleset óta eltelt 8 hónap alatt nem merült fel olyan adat, amely szerint az igazságszolgáltatás elől elszökne, illetve elrejtőzne, a bíróság úgy ítélte meg, hogy idézhetőségének biztosítása érdekében elegendő a legenyhébb kényszerintézkedés alkalmazása.
A végzést valamennyien tudomásul vették, így az végleges.