Fővárosi Törvényszék - „Egy ilyen cselekményt súlyos büntetés nélkül nem lehet megúszni!” - Életük végéig rácsok mögött maradnak a Marina-parti emberölés vádlottjai
A Fővárosi Törvényszék 2025. április 2-án ítéletet hirdetett az úgynevezett Marina-parti kettős gyilkosság ügyében. A bíróság elsőfokú nem jogerős döntésével az I. és II. rendű vádlottat – halmazati büntetésül – életfogytigtartó fegyházbüntetésre és 10 év közügyektől eltiltásra, míg a III. rendűt 3 év próbaidőre felfüggesztett 1 év 6 hónap börtönbüntetésre ítélte.
Az ítélet szerint az I. rendű terhelt 2015 tavaszán megismerkedett az éppen pénzkereseti lehetőség után kutató II. rendű terhelttel, aki felajánlotta neki, hogy ellenszolgáltatás fejében megbízhatja őt különböző, erőszakos jellegű bűncselekmények elkövetésével. Az I. rendű az ajánlatot elfogadta, majd több alkalommal adott megbízást a férfinak arra, hogy verjen meg különböző személyeket, egy esetben pedig arra, hogy gyújtson fel egy családi házat. A bűncselekmények elkövetéséért alkalmanként 500-1500 euró között fizetett neki.
Az I. rendű vádlott korábban együtt töltötte börtönbüntetését egyik ismerősével, akinek a bizalmasa lett, majd amikor szabadlábra kerültek, intézte az üzleti és hétköznapi ügyeit, továbbá meghatalmazással rendelkezett az ismerőse cégének ügyvitelére is. A vádlott ismerőse, a későbbi sértett nem vonult be a börtönbe egy újabb szabadságvesztés büntetés letöltésére, hanem kibérelt egy lakást a XIII. kerületi lakóparkban. Bujkálása költségeit jelentős mennyiségű készpénzzel és 2 kg befektetési aranytömbbel kívánta fedezni. Az I. rendű vádlott elhatározta, hogy ismerőse vagyonának megszerzése érdekében megöli őt, valamint annak gyakran nála tartózkodó barátnőjét is. Tervének megvalósításához, részesedés fejében felkérte a II. rendű vádlottat.
2016. február 11-én a férfit és a nőt bérelt lakásukban fejbe lőtték, majd a holttesteket a II. rendű vádlott feldarabolta és egy sporttáskába csomagolta. A sértettek testrészeit tartalmazó táskát a vádlott egy Budapest melletti település erdős részén előzetesen kiásott gödörbe tette, mésszel és vízzel leöntötte, majd betemette. A II. rendű terhelt a közreműködéséért 2 aranytömböt kapott – ezek eredetéről és a bűncselekményről pedig beszámolt az élettársának, a III. rendű vádlottnak. A nő később az aranytömböket egy kereskedőnek több mint 10 millió forintért eladta. Az I. rendű vádlott a készpénzen és az aranyon kívül megszerezte a sértett tulajdonában lévő cég 10 darab személygépkocsiját is, amelyek egy részét – a II. rendű társa közreműködésével – értékesítette. Egy gépkocsit a II. rendű élettársa, egyet pedig az apja kapott meg.
Az ügyészség az ügyben 2022. június 2-án emelt vádat a Fővárosi Törvényszék előtt, vádiratában az I. és a II. rendű vádlottat súlyos testi sértés bűntettével, jelentős kárt okozó rongálás bűntettének kísérletével, továbbá előre, kitervelten, nyereségvágyból, több ember sérelmére elkövetett emberölés bűntettével, míg a III. rendűt pénzmosás bűntettével vádolta.
A bíróság a több mint 40 tárgyalási napon át tartó alapos bizonyítási eljárás után a váddal egyezően mondta ki bűnösnek a terhelteket.
Az életfogytigtartó fegyházbüntetésre ítélt I. és II. rendű vádlottat a bíróság kizárta a feltételes szabadságra bocsátás lehetőségéből, a III. rendű esetében pedig megállapította, hogy a nő a próbaidő alatt pártfogó felügyelet alatt áll.
A törvényszék a három vádlottal szemben több mint 110 millió forint vagyonelkobzást rendelt el, valamint különböző mértékben kötelezte az I. és II. rendű vádlottat az eljárás során eddig felmerült 36 millió forintot meghaladó bűnügyi költség viselésére is.
A büntetés kiszabása során az I. és II. rendű vádlott esetében enyhítő körülmény volt többek között a rongálás kísérleti szakban maradása, az I. rendű bűnsegédi magatartása, valamint az, hogy a sértettek felé sajnálkozását fejezte ki. Súlyosító körülmény volt többek között mindkettejük esetében a büntetett előélet, a többszörös halmazat, az ölési cselekménykor a bizalmi viszony felhasználásával történő elkövetés.
Dr. Polencsik Eszter bíró szóbeli indokolásban kifejtette, hogy az életfogytigtartó szabadságvesztés büntetés a mai Magyarországon a legsúlyosabb büntetés. A vádlottak nem érdemesek arra, hogy visszakerüljenek a társadalomba, figyelemmel arra, hogy a II. rendű jelenleg is – más ügyben – életfogytigtartó fegyházbüntetést tölt, ugyanakkor ellene további büntetőeljárás is folyamatban van. A vádlottak által elkövetett cselekmény kiemelkedő tárgyi súlyú, többszörösen is súlyosabban minősülő, egyike a soha el nem évülő bűncselekményeknek. A társadalom felé is fontos üzenet, hogy „egy ilyen cselekményt súlyos büntetés nélkül nem lehet megúszni”.
A III. rendű vádlott esetében enyhítő körülményként értékelte a bíróság nő büntetlen előéletét és az egy kiskorú gyermekről történő gondoskodását, esetében súlyosító körülmény nem merült fel.
Az I. rendű vádlott letartóztatását a másodfokú eljárás befejezéséig a bíróság fenntartotta. A végzés ellen a vádlott és védője jelentett be fellebbezést.
A vád képviselője az ítéletet tudomásul vette, ugyanakkor az nem jogerős, mivel a vádlottak és védőik is fellebbezést jelentettek be. Az eljárás másodfokon a Fővárosi Ítélőtáblán folytatódik.
Budapest, 2025. április 2.
Fővárosi Törvényszék Sajtóosztály