Fővárosi Törvényszék - életfogytig tartó fegyházbüntetés emberölés bűntette miatt
Beküldés dátuma
2016.09.08. - 18:24
Szervezeti egység
Fővárosi Törvényszék
A Fővárosi Törvényszék 2016. szeptember 8-án kihirdetett ítéletében bűnösnek mondta ki M. B. A. libanoni állampolgárságú vádlottat nyereségvágyból, különös kegyetlenséggel, több emberen elkövetett emberölés bűntettében, ezért őt életfogytig tartó fegyházbüntetésre ítélte, amelyből leghamarabb 23 év után bocsátható feltételes szabadságra és 10 évre kiutasította Magyarország területéről.
A vád szerint a terhelt még 1996 elején érkezett az országba. Nem sokkal később kiutasították az országból arra figyelemmel, hogy hat napos turista vízuma lejárt. A vádlott ezt követően Magyarországon bujkált, őt a sértett családja időlegesen elszállásolta. A szír származású édesapa ugyanis megengedte, hogy a családi házhoz tartozó pincében a vádlott és egy másik külföldi személy néhány éjszakát eltöltsön, majd azt követően megkérte, hogy távozzanak.
A vádlott nem rendelkezett az ország elhagyásához megfelelő összegű pénzzel. Ezért elhatározta, hogy helyismeretét kihasználva a korábbi szállásadóihoz betörve szerzi azt meg.
A házba a pincén keresztül behatolva egy nyújtófával és késsel az otthon tartózkodó sértett édesanyát és 8 éves kisfiát súlyosan bántalmazta, akik az elszenvedett sérülések miatt életüket vesztették. A vádlott a sértett édesanyáról levett ékszereket és más a házban talált értéktárgyat magához véve távozott a helyszínről és elhagyta az országot. 18 évvel később 2014-ben nemzetközi elfogatóparancs alapján a svájci hatóságok elfogták, személyazonosságát meghatározták, majd a kiadatási eljárás lefolytatását követően 2015-ben átadták a magyar hatóságoknak.
A vádlottat az ügyészség nyereségvágyból, különös kegyetlenséggel, több emberen elkövetett emberölés bűntettével vádolta.
A vádlott a bűncselekmény elkövetését részben elismerte: a bíróságon előadott vallomása szerint a nyújtófával ő bántalmazta a sértett édesanyát és a kisfiút, a késsel pedig a sértett édesanyát egyszer megszúrta. Elismerte az értéktárgyak eltulajdonítását is. Védekezése szerint az ő két ütésétől a kisfiú nem halt meg, az ő halálát valaki más okozta, aki az ő távozása után járt a helyszínen. Több alkalommal is utalt rá, hogy ez a személy feltehetően a kisfiú édesapja volt, aki azért szúrta meg többször is a már halott feleségét és a még élő kisfiát, hogy így a vádlott súlyosabb büntetést kapjon.
A bíróság a lefolytatott bizonyítási eljárás során tanúként hallgatta meg a sértetti hozzátartozókat, továbbá azt a személyt, aki az értéktárgyak eladásáról információkat tudott szolgáltatni, és meghallgatta az igazságügyi orvosszakértőket is, akik a lefoglalt elkövetési eszközöket megvizsgálták és a felvetődő kérdéseket megválaszolták.
A tanúvallomások, a helyszíni szemle jegyzőkönyve és a szakértői bizonyítékok alapján a bíróság azt állapította meg, hogy a vádlott felelős a sértettek haláláért.
Kiemelte a bíróság a súlyosító körülmények közül, hogy a vádlott az őt befogadó és segítő család sérelmére követte el a bűncselekményt. A nagy számú súlyosító körülményre, az elkövetett cselekmény tárgyi súlyára, továbbá a vádlott személyiségére tekintettel - aki semmiféle megbánást nem mutatott -, a törvényszék a legsúlyosabb, életfogytig tartó szabadságvesztés büntetést szabta ki és a feltétles szabadságra bocsátás legkorábbi időpontját közel a törvényi maximumban állapította meg.
A vádlott az ítélet kihirdetése közben levette cipőit és a bírói tanács felé dobta, ily módon kifejezve egyet nem értését az ítélettel, így a kivezettetését követően, távollétében folytatta a bíróság az ítélet szóbeli indokolását.
Az ítélet nem jogerős, a védő enyhítésért jelentett be fellebbezést. A vádlott továbbra is előzetes letartóztatásban maradt.
Budapest, 2016. szeptember 8.
A Fővárosi Törvényszék Sajtóosztálya