Fővárosi Törvényszék - Életfogytig tartó fegyházbüntetés különös kegyetlenséggel elkövetett emberölésért

Szervezeti egység
Fővárosi Törvényszék
A Fővárosi Törvényszék 2017. március 8-án életfogytig tartó fegyházbüntetésre ítélte azt a férfit, aki 2014 nyarától kezdődően több vagyon elleni bűncselekményt követett el, majd 2014 szeptemberében zuglói lakásában különös kegyetlenséggel megölt egy prostituáltat.
 
A Fővárosi Törvényszék H. Z-t nyereségvágyból, különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés bűntette, a bűncselekmény elhárítására idős koránál fogva korlátozottan képes személy sérelmére elkövetett rablás bűntette, súlyos testi sértés bűntettének kísérlete és lopás vétsége miatt életfogytig tartó fegyházbüntetésre ítélte azzal, hogy a vádlott feltételes szabadságra 30 év elteltével bocsátható. Az ítélet szerint a vádlott értékesítőként dolgozott egy kft.-nél és elhatározta, hogy bűncselekmények útján szerez pénzt. 2014. július 17-én megjelent egy időskorú mozgáskorlátozott, beteg sértett lakásán, akit többször megütött, majd kirabolt: elvette 90.000 forintját, 3.500 svéd koronáját és egy aranygyűrűjét. A vádlott 2014. augusztus 21-én egy iskolai tornatermi öltözőből ellopott egy igazolványt és 6000 forintot. Az iratokkal mobiltelefont vásárolt, majd 2014 szeptemberében telefonon felvette a kapcsolatot egy prostituáltként dolgozó hölggyel, akivel 2014. szeptember 11-e délutánjára találkozót beszélt meg a sértett zuglói lakásán. A lakásban a vádlott elővett egy kalapácsot és azzal legalább 20 alkalommal fejen ütötte a sértettet. Mivel a sértett védekezni próbált, a vádlott a konyhában felvett egy konyhakést és további 35 alkalommal mellkason, arcon és nyakon szúrta a sértettet, aki életét vesztette. A lakásból ezután elvitte a sértett laptopját, két mobiltelefont és 140.000 forint készpénzt is. A vádlottat a nyomozók úgy tudták elfogni, hogy az elhunyt sértett telefonjára érkezett hívásokat összevetették a hívó fél által használt SIM-kártya és telefonkészülék adataival. Így azonosítani tudták azt a személyt, akitől a vádlott a tornatermi öltözőből ellopta az igazolványokat. Mivel ennek a bűncselekménynek csak néhány számba jöhető elkövetője lehetett, a DNS-minták alapján le tudták szűkíteni a kört a vádlottra, aki ezek után az emberölést és a lopást is beismerte. A vádlott ugyanakkor tagadta a rablás elkövetését. Ennek ellenére a törvényszék ebben a bűncselekményben is meg tudta állapítani a bűnösségét, mert az elfogásakor lefoglaltak tőle egy sporttáskát, amelyben benne volt a kalapácson kívül egy kesztyű is, amelyről a rablási ügy sértettjének DNS-ét azonosítani lehetett. Ezen kívül tanúvallomások is bizonyították azt, hogy a vádlott értékesítőként járt a kirabolt sértett lakásán, ezért tudott arról, hogy a sértettnek pénze és értékei vannak, továbbá életkora és betegsége miatt gyakorlatilag képtelen a védekezésre. A bíróság súlyosító körülményként értékelte többek között a többszörös bűnelkövetést, a vádlott bűnözői életmódját, az emberölés embertelen módját. Enyhítő körülmény volt a beismerő vallomás, a büntetlen előélet.
 
Az ítélet nem jogerős, mert az ügyész tényleges életfogytiglani fegyházbüntetés kiszabását kérte, míg a védő és vádlott a rablás miatt felmentésért, valamint enyhítésért jelentett be fellebbezést.
 
A törvényszék a vádlott előzetes letartóztatását fenntartotta, ezt a döntést minden eljárási szereplő tudomásul vette.
 
Budapest, 2017. március 08.
 
Fővárosi Törvényszék Sajtóosztály