Fővárosi Törvényszék - előzetes letartóztatás bordélyház fenntartásával elkövetett prostitúció gyanúja miatt

Szervezeti egység
Fővárosi Törvényszék
A Budai Központi Kerületi Bíróság 2016. szeptember 23-án egy hónapra elrendelte annak a kínai házaspárnak az előzetes letartóztatását, akikkel szemben a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda Felderítő Főosztályának Bűnszervezetek Elleni Osztálya folytat eljárást bordélyház fenntartásával elkövetett prostitúció elősegítésének bűntette miatt. A gyanú szerint a kínai házaspár egy XIX. kerületi családi házban bordélyházat működtetett, amelynek keretében kínai állampolgárságú fiatal nők ellenérték fejében szexuális szolgáltatást nyújtottak az azt igénybe vevőknek. A bordélyház működtetése során a férj a gyanú szerint közreműködött a lányok utaztatásában, szállításában, a hatósági engedélyek kiváltásában, valamint a kuncsaftok megszervezésében. A feleség ugyanakkor a kuncsaftok hívásait fogadó telefont kezelte, a szolgáltatások díjáról, a lányok életkoráról és az ügyfelek fogadásának időpontjáról és helyéről egyeztetett az ügyfelekkel.
 
A Budapesti XVIII. és XIX. Kerületi Ügyészség a gyanúsítottak előzetes letartóztatását indítványozta, a szökés és elrejtőzés veszélyére, valamint arra hivatkozva, hogy szabadlábon hagyásuk esetén meghiúsítanák, megnehezítenék, illetve veszélyeztetnék a bizonyítást, továbbá újabb bűncselekményeket követnének el. A gyanúsítottak tagadták a bűncselekmény elkövetését. A gyanúsítottak védői az ügyészi indítvány elutasítását és elsődlegesen a gyanúsítottak szabadlábra helyezését indítványozták, illetve enyhébb kényszerintézkedés elrendelését kérték. A bíróság az ügyészi indítványt megalapozottnak, a védők indítványait megalapozatlannak találta, és  egy hónapra előzetes letartóztatásba helyezte a gyanúsítottakat. A gyanúsítottak cselekménye – bizonyítottság esetén – bordélyház fenntartásával elkövetett prostitúció elősegítése bűntettének a megállapítására alkalmas, amelyet a gyanúsítottak társtettesként követtek el. A megalapozott gyanút a gyanúsítottak tagadásával szemben a lefoglalt telefon forgalmazásokról készült titkos jelentések, a tanúvallomások, a telefonok feltalálásáról készült jelentés, a házkutatásról és lefoglalásról készült jegyzőkönyvek támasztják alá. A nyomozati iratok alapján a megalapozott gyanú a bíróság álláspontja szerint fennáll, azzal szemben a jelenleg rendelkezésre álló bizonyítékok alapján ésszerű kételyek nem támaszthatóak.
 
A bíróság emellett megállapította, hogy megalapozottan feltehető, hogy a gyanúsítottak szabadlábra kerülése esetén a tanúk befolyásolásával, további bizonyítékok eltüntetésével vagy tanúk befolyásolásával megnehezítenék, veszélyeztetnék a büntetőeljárás eredményességét. A bíróság vizsgálva a védői indítványokat, valamint a vonatkozó jogszabályokat, enyhébb kényszerintézkedés alkalmazására az eljárás jelen szakaszában nem látott lehetőséget. A házi őrizet a gyanúsított mozgási szabadságát csak részben korlátozza, ezáltal nincs elzárva annak lehetőségétől, hogy bárkivel telefonon, interneten keresztül vagy akár személyesen is kapcsolatot tartson. Erre tekintettel az eljárás meghiúsítása veszélyének a kizárására a házi őrizet alkalmatlan kényszerintézkedés. A bűncselekmény jellegénél fogva a bíróság álláspontja szerint a házi őrizet még a bűnismétlés veszélyének kiküszöbölésére sem alkalmas kényszerintézkedés. A végzés nem jogerős.
 
Budapest, 2016. szeptember 26.
 
A Fővárosi Törvényszék Sajtóosztálya