Fővárosi Törvényszék - előzetes letartóztatás, életveszélyt okozó testi sértés
Beküldés dátuma
2016.01.12. - 08:58
Szervezeti egység
Fővárosi Törvényszék
A Budai Központi Kerületi Bíróság 2016. január 7–én egy hónapra elrendelte K. R. gyanúsított előzetes letartóztatását, akivel szemben a BRFK Bűnügyi Főosztálya Életvédelmi Osztálya folytat eljárást életveszélyt okozó testi sértés bűntette miatt.
A nyomozó hatóság azzal gyanúsítja K. R.-t, hogy 2016. január 4-én súlyosan bántalmazta a sértettet és annak élettársát egy lépcsőházban. A bántalmazás következtében a sértett életveszélyes állapotba került.
A Fővárosi Főügyészség indítványozta a gyanúsított előzetes letartóztatását, mivel fennáll a szökés vagy elrejtőzés, a bizonyítási eljárás meghiúsításának, valamint az újabb szabadságvesztéssel büntetendő cselekmény elkövetésének veszélye.
A gyanúsított védője az ügyészi indítvány elutasítását, illetve enyhébb kényszerintézkedés elrendelését kérte.
A bíróság az ügyészi indítványt megalapozottnak, míg a védői indítványt megalapozatlannak találta.
A végzés szerint a bűncselekmény elkövetésének megalapozott gyanúját a rendőri jelentések, a tanúvallomások, a felismerésre bemutatásról készült jegyzőkönyvek támasztják alá.
Az indokolásban a bíró rámutatott, hogy a cselekmény tárgyi súlya jelentős, annak büntetési tétele 2-től 8 évig terjedő szabadságvesztés. Figyelembe véve a gyanúsított büntetőjogi előéletét, a kiszabandó büntetés feltehetően magas lesz. A terhelt személy egzisztenciális körülményei bizonytalanok, tényleges tartózkodási helyre nincs bejelentve, szabadlábon hagyása esetén alappal feltételezhető, hogy a hatóság elöl megszökne, elrejtőzne, az eljárási cselekményeknél való jelenléte más módon nem biztosítható.
A nyomozás körülményeire tekintettel feltehető az is, hogy a terhelt szabadlábon hagyásával a kihallgatandó személyek befolyásolásával, megfélemlítésével megnehezítené vagy meghiúsítaná a bizonyítást.
A gyanúsított a terhére rótt cselekményt más büntetőeljárások hatálya alatt követte el, melyből az a következtetés vonható le, hogy az ellene folyamatban lévő eljárások nem bírták jogkövető magatartás tanúsítására. Ezért tartani lehet attól, hogy szabadlábon hagyása esetén újabb, szabadságvesztéssel járó bűncselekményt követne el.
A bíróság nem látott lehetőséget enyhébb kényszerintézkedés alkalmazására.
A végzés nem jogerős.
Budapest, 2016. január 12.
A Fővárosi Törvényszék Sajtóosztálya