Fővárosi Törvényszék - előzetes letartóztatás elrendelése – nagyobb értékre elkövetett lopás
A Budai Központi Kerületi Bíróság 2016. február 12-én egy hónapra elrendelte J. Gábor gyanúsított előzetes letartóztatását, akivel szemben a BRFK Bűnügyi Főosztálya folytat eljárást nagyobb értékre elkövetett lopás miatt.
A nyomozó hatóság azzal gyanúsítja J. Gábort, hogy társaival 2015 decembere és 2016 januárja között magát rendőrnek kiadva, rendőrségi jelvényt és igazolványt, valamint hamis házkutatásról szóló határozatot felmutatva budapesti lakásokba ment be, és a tulajdonosok figyelmét elterelve festményeket, arany ékszereket, értéktárgyakat és készpénzt tulajdonított el.
A Budapesti II. és III. kerületi Ügyészség a gyanúsított előzetes letartóztatását indítványozta, hivatkozva arra, hogy szabadlábon hagyása esetén meghiúsítaná, megnehezítené, vagy veszélyeztetné a büntető eljárást, illetve újabb bűncselekményeket követne el.
A gyanúsított védője enyhébb kényszerintézkedés elrendelését indítványozta.
A bíróság az ügyészi indítványt részben megalapozottnak, a védő indítványát megalapozatlannak találta.
A végzés szerint a bűncselekmények megalapozott gyanúját a rendőri jelentések, fényképmellékletek, a szemle megtartásáról, a lefoglalásról, a házkutatásokról, tanúkihallgatásokról készült jegyzőkönyvek támasztják alá. Ezek mind olyan bizonyítékok, amelyek befolyásolására lehetőség nincs. Önmagában azonban az a tény, hogy a gyanúsított meghallgatásakor törvényes jogával élve nem tesz vallomást, nem nyújt következtetési alapot arra, hogy a jövőben a büntetőeljárás meghiúsítására vagy megnehezítésére törekedne. Ezt a letartóztatási okot a bíróság nem találta megállapíthatónak.
Fokozottan fennáll ugyanakkor a bűnismétlés veszélye a gyanúsítottal szemben. A büntetett előéletű J. Gábor az alapos gyanú tárgyát képező bűncselekményeket felfüggesztett büntetés és jogerősen kiszabott, de még le nem töltött börtönbüntetés hatálya alatt követte el. A korábban kiszabott büntetések semmilyen visszatartó hatással nem voltak rá. Nincs állandó jövedelme, valamint az idézhetősége sem biztosított, hiszen évek óta nem lakik az állandó, bejelentett lakcímén.
A bíróság megállapította, hogy J. Gábor előzetes letartóztatásának elrendelése szükséges és indokolt, a büntetőeljárási jelenlét biztosításához és a bűnismétlés megelőzéséhez nem rendelhetett el enyhébb kényszerintézkedést.
A gyanúsított társait néhány nappal korábban őrizetbe vették, velük szemben a Budai Központi Kerületi Bíróság 2016. február 10-én rendelte el kényszerintézkedés alkalmazását.
A végzés nem jogerős, a gyanúsított védője enyhítésért fellebbezett.
Budapest, 2016. február 12.
A Fővárosi Törvényszék Sajtóosztálya