Fővárosi Törvényszék - előzetes letartóztatás halálos közúti baleset gondatlan okozása miatt
Beküldés dátuma
2016.11.10. - 14:49
Szervezeti egység
Fővárosi Törvényszék
A Budai Központi Kerületi Bíróság 2016. november 10-én egy hónapra elrendelte annak a nőnek az előzetes letartóztatását, aki Budapesten 2016. november 7-én napközben személygépkocsival elgázolt egy 85 éves férfit, aki a baleset helyszínén meghalt. A bíróság arról is rendelkezett, hogy az előzetes letartóztatást 2 millió forint óvadék befizetése ellenében megszünteti és egyben lakhelyelhagyási tilalmat rendel el nyomon követő technikai eszköz alkalmazásával.
A gyanúsított a baleset bekövetkezése után a személygépkocsival megállás és a tőle elvárható segítségnyújtási kötelezettség teljesítése, valamint a rendőrség értesítése nélkül elhagyta a helyszínt. Később jelentkezett telefonon a rendőrhatóságnál. Az ügyészség a gyanúsított előzetes letartóztatását indítványozta, szökésének vagy elrejtőzésének veszélyére hivatkozva. A gyanúsított védője óvadék iránti kérelmet terjesztett elő, egyben indítványozta enyhébb kényszerintézkedés elrendelését.
A bíróság az ügyészi indítványt részben megalapozottnak, a védő indítványát megalapozottnak találta. A bűncselekmény megalapozott gyanúját a helyszíni szemléről készült jegyzőkönyv, helyszínrajz fényképmelléklet, tanúvallomások, rendőri jelentések, tanúvallomások és okiratok támasztják alá. A bíróság indokolásában hangsúlyozta, hogy a gyanúsított baleset utáni magatartására, a bűncselekmény jelentős tárgyi súlyára és a kiszabható büntetés nagyságára, valamint a közlekedési előéletére tekintettel megalapozottan feltehető, hogy a gyanúsított jelenléte kizárólag csak kényszerintézkedés elrendelésével biztosítható. Ezt fokozza az a tény, hogy felmerülhet annak a lehetősége, hogy az elkövetett bűncselekmény súlyosabban minősülhet a további nyomozás eredményeképpen. Az előzetes letartóztatás a terhelt személyi szabadságát legsúlyosabban korlátozó, azt ténylegesen elvonó kényszerintézkedés, azt csak az elkerülhetetlenül szükséges esetekben és mértékig szabad elrendelni. Az előzetes letartóztatás ugyanakkor nem minősíthető előrehozott büntetésnek, hanem a büntetőeljárás sikerének a biztosítását szolgáló intézkedés.
Az Európai Jogok Európai Egyezményének 5. cikke, a Polgári és Politikai Jogok Egyezségokmányának 9. cikke, az Európa Tanács Miniszteri Bizottságának Határozatában és Ajánlásában megfogalmazott elvek közül a legfontosabb: „a kényszerintézkedés alkalmazása ne legyen automatikus, a szabadságelvonás kivételes eszköz, a megvonás vagy korlátozás csak a feltétlenül szükséges esetben és csak a feltétlenül szükséges ideig tartson.” Az emberi jogok fokozottabb tisztelete azt kívánja, hogy a bíró mérlegelése során keresse meg a kényszerintézkedésnek azt a legenyhébb fajtáját, amely még alkalmas a büntetőeljárás sikerének biztosítására.
Mindezek alapján a bíróságnak az eljárás minden szakaszában, így az elrendeléskor is kötelessége vizsgálnia azt a lehetőséget, hogy a gyanúsítottal szemben alkalmazható-e enyhébb kényszerintézkedés. A bíróság megállapította, hogy a védő óvadék elfogadása iránti kérelmének törvényi feltételei fennállnak, elrendelte a terhelt előzetes letartóztatását és a gyanúsított védője által előterjesztett óvadék elfogadására irányuló indítványának helyt adott. Az óvadék befizetéséről szóló értesítésnek a bíróságra történő érkezését követően a gyanúsítottat azonnal szabadlábra kell helyezni.
A bíróság az óvadék összegének megállapítása során figyelembe vette a terhelt személyi körülményeit, vagyoni helyzetét. A gyanúsított védője az óvadék összegének tekintetében 1.500.000,-Ft-ot ajánlott fel, de a bíróság figyelemmel a kiszabható büntetés nagyságára is, indokoltnak látta az óvadék összegét magasabb mértékben megállapítani, amely már kellően biztosítani tudja, hogy a gyanúsított az eljárási cselekményeken megjelenjen.
A bíróság a rendezett személyi körülmények mellett az óvadék elfogadását lakhelyelhagyási tilalom elrendelése mellett látta indokoltnak, ezzel is fokozva az eljárási cselekményeknél való jelenlét biztosítását. A lakhelyelhagyási tilalom életbe lépését követően a gyanúsított Budapest közigazgatási területét engedély nélkül nem hagyhatja el, tartózkodási helyét engedély nélkül nem változtathatja meg. A végzés nem jogerős, a terhelt egyelőre előzetes letartóztatásban marad.
Budapest, 2016. november 10.
A Fővárosi Törvényszék Sajtóosztálya