Fővárosi Törvényszék - előzetes letartóztatás, kábítószer-kereskedelem
Beküldés dátuma
2015.12.07. - 09:47
Szervezeti egység
Fővárosi Törvényszék
A Budai Központi Kerületi Bíróság 2015. december 4-én egy hónapra elrendelte Cs. G. I. rendű és O. B. II. rendű gyanúsítottak előzetes letartóztatását, akikkel szemben a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda folytat eljárást jelentős mennyiségű kábítószerre elkövetett kábítószer-kereskedelem bűntette miatt.
A Fővárosi Főügyészség a gyanúsítottak előzetes letartóztatását a szökés, elrejtőzés, a bizonyítás meghiúsításának, megnehezítésének, valamint a bűnismétlés veszélye miatt indítványozta.
Mindkét gyanúsított védője elsősorban az ügyészi indítvány elutasítását, illetve enyhébb kényszerintézkedés elrendelését indítványozta.
A bíróság az ügyészi indítványt megalapozottnak, a védők indítványát megalapozatlannak találta.
A végzés szerint a bűncselekmények megalapozott gyanúját az előzetes botanikus szakvélemény, a házkutatásról és lefoglalásról készült jegyzőkönyvek, a lefoglalt kábítószer támasztják alá.
Az indokolásban a bíróság rámutatott arra, hogy bár a bűncselekmény tárgyi súlya önmagában nem alapozhatja meg a szökés, elrejtőzés veszélyét, azonban a kiszabható, akár életfogytig tartó büntetés nagyságára figyelemmel megalapozottan feltehető, hogy a gyanúsítottak megszöknének. Ezt támasztja alá az is, hogy elfogásuk előtt az egyik gyanúsított a felszólítás ellenére megkísérelte elhagyni a helyszínt, majd passzívan ellenállt a rendőri intézkedésnek, a másik pedig a rendőri felszólításoknak szintén nem tett eleget.
A nyomozás összes körülményére figyelemmel megalapozottan feltehető az is, hogy a terheltek szabadlábon hagyásuk esetén a kihallgatandó személyek befolyásolásával, a még le nem foglalt tárgyi bizonyítási eszközök elrejtésével, megsemmisítésével meghiúsítanák, veszélyeztetnék a bizonyítást.
Az indokok körében hangsúlyozta a bíróság, hogy a gyanúsítottak ugyan büntetlen előéletűek, azonban a huzamosabb ideje foglalkoztak kábítószerrel, ezért megalapozottan feltehető, hogy szabadlábra kerülésük esetén újabb, elsősorban kábítószerrel összefüggésbe hozható bűncselekményt követnének el.
A bíróság nem látott lehetőséget enyhébb kényszerintézkedés alkalmazására sem, mivel a házi őrizet csupán a mozgási szabadságot korlátozza, így a gyanúsítottak nincsenek elzárva annak lehetőségétől, hogy telefonon, interneten keresztül, vagy akár személyesen is kapcsolatba lépjenek vagy tartsanak másokkal. Ezért az eljárás meghiúsítása veszélyének kizárására a házi őrizet alkalmatlan kényszerintézkedés.
A végzés nem jogerős.
Budapest, 2015. december 7.
Fővárosi Törvényszék Sajtóosztálya