Fővárosi Törvényszék - előzetes letartóztatás, rablás

Szervezeti egység
Fővárosi Törvényszék
A Budai Központi Kerületi Bíróság 2016.március 31-én egy hónapra elrendelte annak a férfinak az előzetes letartóztatását, akivel szemben a BRFK Rablási Osztálya fegyveresen elkövetett rablás bűntette és más bűncselekmény miatt folytat nyomozást. 
 
A nyomozóhatóság többek között azzal gyanúsítja a férfit, hogy 2016. február 24-én délelőtt Budapesten, a VI. kerületi Oktogon téren bement az egyik bankfiókba, majd a pénztárost egy fegyvernek látszó tárggyal megfenyegette és a bevételt követelte tőle. A pénztáros a kasszában lévő összeg nagy részét - körülbelül 3 millió forintot - átadta, majd a férfi a megszerzett pénzzel elmenekült a helyszínről. A nyomozóhatóság emellett két másik rablás bűntettének kísérletével is gyanúsítja a férfit.
 
A Budapesti VI. és VII. kerületi Ügyészség a gyanúsított terhére róható bűncselekmények külön-külön is jelentős tárgyi súlya, a kiszabható büntetés mértéke, a szökés és a bűnismétlés veszélye miatt indítványozta a gyanúsított előzetes letartóztatását. A védő az előzetes letartóztatás indokoltságát nem vitatta. 
 
A Budai Központi Kerületi Bíróság megállapította, hogy az ügyészi és a védői indítvány megalapozott, és egy hónapra előzetes letartóztatásba helyezte a férfit.
 
A végzés szerint a gyanúsított esetében fennáll a bűncselekmény elkövetésének megalapozott gyanúja, amelyet az előállításról szóló rendőri jelentés, tanúvallomások, okirati bizonyítékok, a lefoglalások és házkutatások eredményei, valamint a gyanúsított beismerő vallomása támasztanak alá. 
 
A bíróság megállapította, hogy a gyanúsított terhére rótt bűncselekmények tárgyi súlya jelentős, bizonyítottságuk esetén- a halmazati szabályokra is figyelemmel- öt évtől tizenöt évig terjedő szabadságvesztés kiszabásával büntethető. Emellett a gyanúsított nyilatkozata szerint bejelentett munkahellyel, legális jövedelemmel és igazolt tartózkodási hellyel nem rendelkezik, kihallgatása során pedig elmondta, hogy az Oktogon téri bankból elvitt pénzt szórakozásra, utazásra költötte, a bűncselekményeket pedig részben bosszúállásból, részben megélhetésének biztosítása céljából követte el. Így megalapozottan feltehető, hogy szabadlábon hagyása esetén a hatóságok elől megszökne, elrejtőzne, életmódja folytán a hatóságok számára elérhetetlenné válna. Ezért az eljárási cselekményeken való jelenléte csak kényszerintézkedés elrendelésével biztosítható. 
 
A bűncselekmények elkövetésének jellegéből pedig a bíróság azt a megalapozott következtetést vonta le, hogy a férfi szabadlábon hagyása esetén újabb bűncselekményeket követne el.
 
A gyanúsított életvitele alapján a bíróság azt is megállapította, hogy az előzetes letartóztatás helyett enyhébb korlátozással járó kényszerintézkedés alkalmazásának feltételei nem állnak fenn.
 
A végzés jogerős.
 
Budapest, 2016. március 31.
 
A Fővárosi Törvényszék Sajtóosztálya