Fővárosi Törvényszék - Előzetes letartóztatásba került a lövöldöző volt rendőrtiszt

Szervezeti egység
Fővárosi Törvényszék
A Budai Központi Kerületi Bíróság 2016. december 3-án egy hónapra elrendelte annak a volt rendőrnek az előzetes letartóztatását, akivel szemben emberölés bűntettének kísérlete miatt folytat nyomozást a Budapesti Nyomozó Ügyészség.
 
A megalapozott gyanú szerint a gyanúsított egy társasház lépcsőházában rövid szóváltást követően ittas állapotban rálőtt egy férfira az engedéllyel tartott önvédelmi fegyverével. A sértett éppen becsukta a tűzlépcsőház ajtaját, így a lövedék a véletlennek köszönhetően nem találta el őt, hanem az ajtón átfúródva a falban állt meg.
 
A kényszerintézkedés alkalmazását az ügyészség indítványozta a szökés és elrejtőzés, valamint a bizonyítás meghiúsításának veszélyére hivatkozva.
 
A nem nyilvános meghallgatáson a gyanúsított védője az ügyészi indítvány elutasítását és házi őrizet elrendelését kérte.
 
A bíróság az ügyészi indítványt megalapozottnak, a védő indítványát megalapozatlannak találta.
 
A bíróság a végzésében megállapította, hogy a bűncselekmény megalapozott gyanúját a sértetti, a tanúvallomások és a biztonsági kamera felvétele is alátámasztja.
 
A végzés szerint a gyanúsított terhére rótt bűncselekmény tárgyi súlya kiemelkedő, bizonyítottsága esetén öt évtől tizenöt évig terjedő szabadságvesztés kiszabásával büntethető.
 
Bár megállapította a bíróság, hogy a terhelt egzisztenciális helyzete rendezett és korábban nem került összeütközésbe a törvénnyel, azonban nem lehetett figyelmen kívül hagyni azt, hogy a gyanúsított a bűncselekmény elkövetését követően szolgálati viszonyáról lemondott, így jelenleg munkahellyel és jövedelemmel nem rendelkezik. Ezért a bűncselekmény jellege, valamint a kiszabható büntetés nagysága megalapozza a szökés és elrejtőzés veszélyét. 
 
A végzés indokolása szerint a nyomozás kezdeti szakaszban tart, az eddig kihallgatott, valamint a még ki nem hallgatott tanúkat, lakcímüket, munkahelyüket a gyanúsított ismeri. Emellett hivatása révén kiterjedt rendőri kapcsolatokkal és különleges szakértelemmel rendelkezik a bizonyítási eszközök felderítése, összegyűjtése terén. Tényként állapította meg a bíróság, hogy a terhelt a kilőtt lőszerek töltényhüvelyét megpróbálta eltüntetni, azokat a lakásának vécéjébe dobta és lehúzta. Ezek miatt feltehető az, hogy a gyanúsított szabadlábon hagyása esetén a sértett és a tanúk befolyásolásával, tárgyi bizonyítási eszközök megsemmisítésével vagy elrejtésével meghiúsítaná, megnehezítené vagy veszélyeztetné a bizonyítást.Az eljárás jelenlegi szakaszában a nyomozás alapvető érdeke, hogy a bűncselekmény bizonyítása szempontjából szükséges eljárási cselekményeket a nyomozó hatóság zavartalanul, a gyanúsított befolyásától mentesen tudja elvégezni. 
 
Enyhébb kényszerintézkedés alkalmazására a bíróság nem látott lehetőséget, mivel a házi őrizet elrendelése esetén a gyanúsított ellenőrzés nélkül bárkivel érintkezésbe léphet akár személyesen, akár telefonon, akár interneten keresztül, ez a kényszerintézkedés az eljárás meghiúsításának veszélyét nem tudná kizárni.
 
A végzés nem jogerős, a gyanúsított védője házi őrizet elrendelése érdekében fellebbezett. 
 
 
Budapest, 2016. december 3.
 
 
A  Fővárosi Törvényszék Sajtóosztálya