Fővárosi Törvényszék - Elrendelték a trolibuszvezetőt megkéselő férfi letartóztatását
A Budai Központi Kerületi Bíróság egy hónapra elrendelte annak a férfinak a letartóztatását, aki szombaton kora délután késsel támadt a 70-es trolibusz vezetőjére.
A rendelkezésre álló adatok szerint a gyanúsított viselkedése miatt a 70-es trolibusz vezetője az Olof Palme – Zichy Mihály utcai kereszteződésnél lévő megállóban távozásra szólította fel a terheltet, aki erre a nála lévő 6 cm pengehosszúságú késsel egy alkalommal a vezető hasa felé szúrt. A vezető a szúró mozdulatot észlelve hátra mozdult, így a szúrás az alkarját érte. A sértett buszvezető 8 napon belül gyógyuló sérülést szenvedett, azonban a célzott testtájékra és az elkövetés eszközére figyelemmel, súlyosabb, akár 8 napon túl gyógyuló sérülés is keletkezhetett volna.
A gyanúsított cselekménye bizonyítottsága esetén jogszerű eljárásban erőszakkal vagy fenyegetéssel akadályozva, felfegyverkezve elkövetett közfeladatot ellátó személy elleni erőszak és súlyos testi sértés bűntette kísérletének megállapítására alkalmas, amely bűncselekmények büntetési tétele az első esetben 2 évtől 8 évig, a másodikban pedig 3 évig terjedő szabadságvesztés.
Az ügyészség a gyanúsított letartóztatását, míg a védő – a régebbi eljárási jogszabályban meghatározott, ún. lakhelyelhagyási tilalom szabályainak megfelelő – bűnügyi felügyelet elrendelését indítványozta.
A bíróság a végzésében megállapította, hogy a gyanúsított által megjelölt tartózkodási helyek nem igazoltak, így a férfi terhére rótt bűncselekmények tárgyi súlyához igazodóan kiszabható büntetés mértékére tekintettel megalapozottan feltehető, hogy a gyanúsított jelenléte az eljárás során nem lenne biztosítható.
A gyanúsított több alkalommal volt büntetve erőszakos, vagyon és személy elleni bűncselekmények miatt és jelenleg is több büntetőeljárás van ellene folyamatban. Ezek miatt megalapozottan lehet tartani attól is, hogy a gyanúsított szabadlábon hagyása esetén újabb bűncselekményt követne el.
Döntésében a bíróság figyelemmel volt a szükségesség, az arányosság és a fokozatosság elvére. A bíróság a rendelkezésére álló adatok alapján azt állapította meg, hogy a gyanúsítás szerinti bűncselekmény jellegére, a gyanúsított személyi és családi körülményeire, valamint a gyanúsított büntetőeljárás előtti életvitelére tekintettel, a személyes szabadságot érintő, kényszerintézkedéssel elérni kívánt célok más, de kisebb korlátozással járó intézkedéssel nem lennének elérhetőek.
A végzés nem végleges, mivel azzal szemben a gyanúsított és védője fellebbezést jelentettek be.
Budapest, 2018. július 23.
Fővárosi Törvényszék Sajtóosztály