Fővárosi Törvényszék - Elsőfokú ítélet a Dózsa György úti baleset ügyében
A Pesti Központi Kerületi Bíróság a mai napon elsőfokú ítéletet hirdetett abban a büntetőügyben, amely a 2017 májusában a Dózsa György úton történt közlekedési baleset és egy 2015 júniusában elkövetett garázdaság és testi sértés vétsége miatt indult. Az ügy I. rendű vádlottját a bíróság 4 év fogházbüntetésre és 4 év közügyektől eltiltásra ítélte, továbbá végleges hatállyal eltiltotta a közúti járművezetéstől. A III. rendű vádlottat a bíróság 1 év 10 hónap – 3 év próbaidőre felfüggesztett – fogházbüntetésre és 1 év közúti járművezetéstől eltiltásra ítélte.
Az ítélet szerint az I. rendű vádlott 2015 júniusában a II. rendű vádlott társaságában haladt a Károly körúton gépkocsijával, amikor menet közben megelőzött és majdnem elsodort egy kerékpárost. A sértett, hogy jelezze a veszélyt, rácsapott a kocsi oldalára. Kár nem keletkezett a személygépkocsiban, de mind az I. rendű vádlott, mind pedig utasa észlelték az ütést. Az I. rendű vádlott megállt az autójával, hogy számon kérje a biciklist, akit a II. rendű vádlottal közösen szitkozódva testszerte bántalmaztak. A II. rendű vádlott vonatkozásában – aki az előkészítő ülésen beismerte bűnösségét – már korábban jogerős ítélet született. Az eljárás során az I. rendű vádlott beismerte bűnösségét a garázdaság és a könnyű testi sértés vétségében, azonban tagadta, hogy gépkocsijával szándékosan veszélyeztette volna a kerékpárost. Azzal is érvelt, hogy amikor megállt a kocsijával, a biciklis biztonságos távolságban tudott fékezni, így ő nem idézett elő közvetlen veszélyhelyzetet sem. Az eljárás során kétséget kizáróan bizonyítást nyert, hogy az I. rendű vádlott nem követte el a közúti veszélyeztetés bűntettét, így a bíróság az ellene emiatt emelt vád alól felmentette. Mivel a másik két bűncselekmény tekintetében a vádlott beismerő nyilatkozatot tett - amelyet a bíróság elfogadott -, így azok vonatkozásában bizonyítást nem folytatott le, a váddal egyező tényállás alapján bűnösnek mondta ki az I. rendű vádlottat garázdaság és könnyű testi sértés vétségében is.
A másik esetben, 2017 májusában az I. rendű vádlott a megengedett 50 km/h-t jelentősen meghaladó sebességgel közlekedett a Budapest XIII. kerületi Dózsa György út belső sávjában a Kassák Lajos utcai kereszteződés felé, hogy ott elsőbbségi helyzetben egyenesen haladjon tovább a Hősök tere irányába. A kereszteződésnél a Vágány utca felől érkező III. rendű vádlott a forgalomirányító lámpa zöld jelzését követően a Dózsa György útról a kanyar szabályos ívét levágva kívánt bekanyarodni balra a Kassák Lajos utcába. A III. rendű vádlott a kanyarodás megkezdése előtt nem észlelte az I. rendű vádlott által vezetett jármű közeledését, folytatta a kanyarodást, így az I. rendű vádlott gépjárművével – fékezése ellenére – nekiütközött a balra kanyarodó személygépkocsinak. Az ütközés következtében mindkét jármű felborult és a járdára sodródott, valamint a trolibusz megállóban három gyalogost el is ütött. A baleset következtében a III. rendű vádlott által vezetett jármű két utasa életét vesztette, a III. rendű vádlott életveszélyesen megsérült. Az I. rendű vádlott, valamint az elgázolt gyalogosok könnyű sérüléseket szenvedtek. Az eljárás során beszerzett bizonyítékok alapján kétséget kizáróan bebizonyosodott, hogy az I. és III. rendű vádlottak által elkövetett közúti közlekedési szabályszegések idézték elő a halálos következménnyel járó balesetet, ezért a bíróság mindkettőjüket bűnösnek mondta ki halálos közúti baleset gondatlan okozásának vétségében. A beszerzett pszichológus szakértői vélemény alapján a bíróság – a kiszabott szabadságvesztés büntetés mellett – alkalmatlanság miatt véglegesen eltiltotta az I. rendű vádlottat a közúti járművezetéstől.
A büntetések kiszabásakor a bíróság súlyosító körülményként vette figyelembe az I. rendű vádlottnál a büntetett előéletet, a büntetőeljárás hatálya alatti elkövetést, a vádlott közúti közlekedési előéletét, a többszörös halmazatot, többszörös KRESZ szabályszegést, az első cselekménynél a társtettesi elkövetést, a második eseménynél azt, hogy az elhunytakon kívül többen meg is sérültek, továbbá azt, hogy a vádlott a közlekedési szabályokat megszegve, vezetői engedély nélkül vezetett, mobiltelefont használt, és szervezetében kábítószer jelenléte volt kimutatható. Enyhítő körülmény volt esetében az egyik cselekmény esetén a teljes, míg a másiknál a részbeni beismerés. Megbánást tanúsított, a sértettektől bocsánatot kért. Enyhítő körülmény volt még az időmúlás, a vádlott egészségügyi állapota, valamint az, hogy a balesetben ő maga is megsérült.
A III. rendű vádlott vonatkozásában súlyosító körülmény volt, hogy a balesetben többen megsérültek, illetve a többszörös KRESZ szabályszegés is. Enyhítő körülményként értékelte a bíróság a vádlott büntetlen előéletét, az időmúlást, a közúti közlekedési előéletét, azt, hogy a balesetben ő is megsérült, valamint, hogy egy kiskorú gyermek eltartásáról gondoskodik.
Az ítélet nem jogerős, mert azzal szemben a vádlottak és védőik fellebbezést jelentettek be, továbbá az ügyészség is fellebbezést terjesztett elő az I. rendű vádlott vonatkozásában.
A bíróság a tárgyaláson megszüntette az I. rendű vádlott bűnügyi felügyeletét, mert álláspontja szerint nem áll fenn egyetlen, a kényszerintézkedés fenntartására okot adó körülmény sem. A vádlott az eljárási cselekményeken mindig megjelent, az elsőfokon kiszabott büntetése egy részét a kényszerintézkedések során kitöltötte és egyelőre nincs kizárva a majdani feltételes szabadságra bocsátás lehetőségéből sem, így a kiszabott szabadságvesztés mértéke sem ad alapot a szökés, elrejtőzés veszélyének megállapítására. Az elsőfokú eljárás már lezárult, így a vádlottnak a bizonyítás megnehezítésre, meghiúsítására sincs további lehetősége. A bíróság tudomása szerint az eljárás időtartama alatt a vádlott nem követett el újabb bűncselekményt, így vele szemben a bűnismétlés veszélye sem áll fenn.
A végzés nem végleges.
Budapest, 2020.szeptember 30.
Fővárosi Törvényszék Sajtóosztály