Fővárosi Törvényszék – Elsőfokú ítélet egy rendőrautó-baleset ügyében
A Pesti Központi Kerületi Bíróság (PKKB) perújítási eljárás során 600.000 forint pénzbüntetésre és 2 év közúti járművezetéstől eltiltásra ítélt egy férfit, akit maradandó fogyatékosságot eredményező közúti baleset gondatlan okozásának vétségével vádoltak.
A szeptember 9-i ítélet szerint a terhelt 2019. március 27-én a délutáni órákban egy budapesti kereszteződésben a piros fényjelzést figyelmen kívül hagyva nem állt meg, s közel 50 km/h sebességgel nekiütközött egy éppen kanyarodó rendőrautónak. Ez utóbbi az ütközés miatt megpördült és belecsapódott egy harmadik gépjárműbe. A rendőrségi személygépkocsiban utazó két személy a baleset következtében 8 napon túli és 8 napon belül gyógyuló sérüléseket – egyikük maradandó fogyatékosságot – is szenvedett.
Az ügyben a PKKB 2020. május 22-én büntetővégzést hozott, amelyben a vádlottat 225.000 forint pénzbüntetésre ítélte és 1 évre eltiltotta a közúti járművezetéstől. A végzéssel szemben a terhelt védője tárgyalás tartását indítványozta. Tekintettel arra, hogy az időközben elkészült igazságügyi orvosszakértői vélemény-kiegészítés szerint az egyik sértett maradandó fogyatékosságot szenvedett, az ügyészség módosította a vádat és a vádlott cselekményét maradandó fogyatékosságot okozó közúti baleset gondatlan okozása vétségének minősítette. Bár a tárgyalás tartása iránti indítványát a terhelt védője visszavonta és a büntetővégzés 2021. február 1-jén jogerős lett, az ügyészég a felmerült új körülmény miatt perújítás elrendelését kérte a Fővárosi Törvényszéken, amely indítványnak a bíróság helyt adott.
A perújítási eljárásban a PKKB a módosított vádról döntött, vagyis arról, hogy a terhelt cselekménye összefüggésben van-e az egyik sértett esetében a baleset következtében kialakult egészségügyi állapotával. A rendelkezésre álló bizonyítékok alapján a bíróság kétséget kizáróan megállapította, hogy a sértett maradandó fogyatékossága a vádlott cselekményének következménye.
A büntetés kiszabásakor a bíróság enyhítő körülményként értékelte a vádlott beismerését, büntetlen előéletét és azt, hogy egy kiskorú gyermek eltartásáról gondoskodik.
Súlyosító körülményként vette figyelembe ugyanakkor a bíróság azt, hogy a terhelt a cselekményével alapvető közlekedési szabályt szegett meg.
Az ítélet nem jogerős, mert a vádlott és védője 3 munkanap gondolkodási időt tartott fenn a jogorvoslati nyilatkozatra.
Budapest, 2021. szeptember 10.
Fővárosi Törvényszék Sajtóosztály