Fővárosi Törvényszék - emberölés bűntette (ítélet)
A Fővárosi Törvényszék 2014. február 26-án kihirdetett első fokú ítéletében S. P-rt és I. T-t életfogytig tartó, D. L-t pedig tényleges életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélte. A bíróság K. G-ral és G. B-nal szemben egyaránt 12 év, míg L. Z-nal szemben 5 év fegyházbüntetést szabott ki, K. K-t pedig 1 év, végrehajtásában 2 év próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte.
A szabadságvesztésből S. P. és I. T. legkorábban harminc év elteltével, míg L. Z. a büntetése fele részének kitöltése után szabadulhat. D. L. azért nem bocsátható feltételes szabadságra, mert őt korábban egy másik különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés miatt és jelen ügyben is életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélték. A bíróság döntése értelmében K. G. és G. B. sem bocsáthatók feltételes szabadságra.
A bíróság valamennyi vádlottat - meghatározott időre - eltiltotta a közügyek gyakorlásától, továbbá kötelezte őket a közel 26 millió forint bűnügyi költség megfizetésére is.
A Fővárosi Törvényszék az ügy kimagaslóan nagy terjedelme ellenére, közel 70 tárgyalási nap, 5 ezer oldalnyi iratanyag ismertetése, 156 tanú és 21 szakértő meghallgatása után, a bíróval szemben négyszer bejelentett elfogultsági kifogás és három alkalommal előterjesztett hivatali bűncselekmény miatt benyújtott feljelentés ellenére, alig több, mint másfél év alatt hozott nem jogerős ítéletet.
A bírói indoklás szerint a vádlottak közül többen is bűnözői csoport tagjai voltak, s a büntetés-végrehajtási intézetekben együtt töltött idő tovább erősítette kapcsolataikat. S. Péter vezetésével, illetve irányításával elhatározták, hogy fegyveres rablások révén szereznek pénzt.
S. P., I. T. és D. L. egyik ilyen cselekménye a pénzváltással is foglalkozó kalocsai házaspár elrablása és megölése volt.
Az ítélet szerint 2004. november 23-án a vádlottak fegyverrel arra kényszerítették a sértetteket, hogy adják át 33 millió forint értékű arany ékszereiket és pénzüket, majd ezt követően az autójukba kényszerítették őket, és a Zsámbék felé vezető úton S. P. utasítására az egyik elkövető lelőtte a házaspárt. A holttesteket Héreg és Tatabánya közötti erdős részen ásták el, miután elégetni nem tudták őket.
A három vádlott 2005 telén és tavaszán magát rendőrnek álcázva, fegyverutánzattal az ország különböző településein további öt fegyveres rablást is elkövetett pénzváltók, telefon, illetve ékszerüzletek sérelmére; összesen közel 25 millió forint értékben.
A bíróság bizonyítottnak látta, hogy a vádlottak közül K. G. és L. Z., valamint S. P., G. B. és D. L. pénzszállítók ellen is követtek el fegyveres rablásokat, melynek során meglőttek két pénzkísérőt is.
Az egyik ilyen rablást Érden, 2005. január 11-én K. G. és L. Z. követte el, de csak a levelezést tartalmazó postazsákot vitték el, így kár nem keletkezett.
A másik fegyveres támadást S. Péter, K. G., G. B. és D. L. 2005. május 14-én hajtotta végre a budaörsi Tesco áruház parkolójában, mikor is mintegy 30 millió forintot raboltak el. Menekülés közben még egy kézigránátot is robbantottak, ami sérülést nem okozott.
A bíróság az elkövetők bűnösségét a vádlottak egymást is terhelő vallomása, a tanúk nyilatkozatai, fényképek, személyleírások, biztonsági kamera felvételek, rablásból származó tárgyak, autók értékesítése, és a titkos információgyűjtés alapján állapította meg.
Az érdi pénzszállító autó kirablása kapcsán a bíróság olyan bizonyítékot nem talált, amely cáfolta volna S. P. azon védekezését, hogy Bécsben volt a cselekmény idején. Ezt az állítását több tanú is alátámasztotta, és igazolta a híváslista, valamint a bankkártya használat is.
A pénzszállító autók elleni rablás kapcsán a bíróság ítéletében megállapította, hogy az elkövetők szándéka kizárólag az értékek megszerzésére és nem a biztonsági őrök vagy rendőrök életének kioltására irányult.
A törvényszék mindezek alapján a vádlottak bűnösségét többek között nyereségvágyból, több emberen elkövetett emberölés bűntettében, valamint fegyveresen, elkövetett rablás bűntettében és lőfegyverrel, lőszerrel visszaélés bűntettében állapította meg.
A bíróság S. P., D. L. és I. T. vádlottakkal szemben azért szabott ki életfogytig tartó szabadságvesztést, mert többszörösen büntetett előéletűek, a nagyszámú és súlyos bűncselekményeket feltételes szabadság ideje alatt követték el, továbbá több emberen és nyereségvágyból követték el az emberölést.
A bíróság K. G-ral és G. B-nal szemben - akik nem vettek részt az emberölésben - lehetőséget látott a határozott tartamú szabadságvesztés kiszabására.
Az ítélet nem jogerős, mivel az ügyész, a vádlottak és védőik is fellebbezést jelentettek be. A büntetőügyben a Fővárosi Ítélőtábla dönt másodfokon.
A bíróság öt vádlott előzetes letartóztatását továbbra is fenntartotta.
Budapest, 2014. február 28.
A Fővárosi Törvényszék Sajtóosztálya