Fővárosi Törvényszék - Emberölés bűntettének gyanúja miatt rendelt el letartóztatást a bíróság
A Budai Központi Kerületi Bíróság karácsony első napján, 2021. december 25-én megtartott ülésén elrendelte egy emberölés bűntettével gyanúsított személy letartóztatását. A Fővárosi Főügyészség a terhelt jelenlétének biztosítása és a bűnismétlés lehetőségének megakadályozása érdekében indítványozta a bíróságnál a gyanúsított letartóztatását. A bíróság megállapítása szerint az ügyészi indítvány megalapozott.
A hajléktalan életmódot folytató terhelt pontosan nem meghatározható időpontban önkéntes lakásfoglalóként, élettársával beköltözött egy elhagyott épületbe, ahová később, 2021. december elején a sértett is betelepedett. 2021. december 22-én éjszaka a fenti ingatlanban a gyanúsított és a sértett együtt italozott, amelynek során szóváltás alakult ki közöttük. Bár ekkor még tettlegességre nem került sor, a gyanúsított élettársa – félve az esetleges tettlegességtől – kihívta a rendőrséget. Miután a vitázó feleket megnyugtató rendőrök távoztak a helyszínről, a terhelt az élettársával az egyik szobában, a sértett pedig a másik szobában feküdt le aludni. A gyanúsított azonban továbbra is agresszív maradt, őt az élettársa eredménytelenül próbálta megnyugtatni. A terhelt éjfél után egy kb. 30 cm pengehosszúságú késsel – az őt fedő dunnán keresztül – mellkason szúrta az alvó sértettet, aki a kórházba szállítást követően elhunyt.
Bizonyítottság esetén a gyanúsított cselekménye védekezésre képtelen személy sérelmére elkövetett emberölés bűntettének megállapítására lehet alkalmas, amely 10 évtől 20 évig vagy életfogytig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekmény.
A megalapozott gyanút a rendőri jelentések és feljegyzések, tanúvallomás, a sértett orvosi dokumentációja, a gyanúsított vallomása stb. támasztják alá.
A bíróság álláspontja szerint a személyi szabadságot korlátozó bírói engedélyes kényszerintézkedés különös okai a gyanúsított esetében megállapíthatóak. A cselekmény tárgyi súlya kiemelkedő, akár életfogytig terjedő szabadságvesztés büntetés is kiszabható érte. A bíróság végzésében hangsúlyozta: bár a tárgyi súly önmagában nem képezheti automatikusan alapját annak, hogy a szökés, elrejtőzés veszélye megállapítható legyen, a gyanúsított bizonytalan lakhatási és személyi körülményeivel együtt ez már megalapozza a szökés, elrejtőzés veszélyét. Mivel a terhelt bejelentett lakóhelyén nem tartózkodik, bejelentett munkahellyel, legális munkából származó jövedelemmel nem rendelkezik, hajléktalan életmódot folytat, ezért bizonytalan egzisztenciális és lakókörülményei miatt alappal lehet feltételezni, hogy a büntetőeljárásból kivonná magát, az eljáró hatóságok számára elérhetetlen lenne, kényszerintézkedés hiánya esetén megszökne, elrejtőzne.
A bíróság megállapította, hogy a gyanúsított büntetett előéletű, korábban bűncselekmény felismerésére vagy elhárítására idős koránál, vagy fogyatékosságánál fogva korlátozottan képes személy sérelmére elkövetett rablás bűntette miatt volt elítélve, de jelenleg is két büntetőeljárás van folyamatban vele szemben. Ez utóbbiak közül az egyik ügyben 2021. október 22-én tartottak a gyanúsított jelenlétében előkészítő ülést. A bíróság szerint a terheltet sem a korábbi elítélései, sem pedig az ellene – általa is tudottan – folyamatban lévő büntetőeljárások nem tartották vissza attól, hogy a gyanú szerinti kiemelkedő súlyú bűncselekményt elkövesse. Mindezek alapján a bíróság úgy ítélte meg, hogy a bűnismétlés közvetlen veszélye a gyanúsított vonatkozásában megállapítható, kényszerintézkedés hiányában újabb szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekményt követne el.
A végzés nem végleges.
Budapest, 2021. december 27.
Fővárosi Törvényszék Sajtóosztály