Fővárosi Törvényszék - Fegyházbüntetésre ítélték egy szír állampolgárokat csempésző bűnszervezet három tagját

Szervezeti egység
Fővárosi Törvényszék

A Fővárosi Törvényszék előkészítő ülésen 9 év fegyházbüntetésre ítélt egy férfit (IV. rendű terhelt) bűnszervezetben, vagyoni haszonszerzés végett, államhatárnak átlépéséhez több személynek segítséget nyújtva, a csempészett személy sanyargatásával fegyveresen elkövetett embercsempészés bűntette miatt, két másik férfira (V. és VI. rendű terheltek) pedig 2 év 6 hónap fegyházbüntetést szabott ki bűnszervezetben való részvétel miatt. A bíróság az előbbi terheltet végleges hatállyal, míg a két utóbbit 5-5 évre ki is utasította Magyarország területéről.
 
Az eljárás – amelyben két vádiratot egyesített a bíróság – 6 személlyel szemben indult. A vád szerint a terheltek egy olyan, részben Magyarországon működő bűnszervezet tagjai voltak, amely anyagi ellenszolgáltatás fejében Magyarországon, illetve a schengeni övezeten belül tartózkodásra nem jogosult személyek Nyugat-Európába, elsősorban Németországba történő szállításával foglalkozott. 
2021. november 14-én az I., II., III. és IV. rendű vádlott 21 szír állampolgár Magyarországról Németországba történő illegális szállításában segédkezett. A migránsokat az I. és a II. rendű terhelt egy ekkora létszámú csoport szállítására alkalmatlan, ablaktalan, szellőztetés nélküli kisbuszban utaztatta, amely járműre a rendőrség az M5-ös autópályán felfigyelt, és a vádlottakat intézkedés alá akarta vonni. A rendőri figyelmeztetést figyelmen kívül hagyva a kisbuszt vezető II. rendű vádlott a rendőrautó felé kormányozta a járművet, az ütközést azonban a rendőröknek sikerült elkerülniük. A terheltek ezt követően nagy sebességgel menekülni kezdtek, majd az I. rendű vádlott egy – a III. rendű által a gépkocsiban elhelyezett – gáz-riasztó fegyverrel több alkalommal a levegőbe és a rendőrautó felé lőtt. Budapest területére érve – a forgalmi viszonyok miatt – a vádlottak megállásra kényszerültek, és a migránsokkal teli kisbuszból kiszállva futva próbáltak elmenekülni a helyszínről. Ennek során az I. rendű terhelt több célzott lövést adott le a rendőrök irányába, végül azonban mindkettejüket elfogták.
Az embercsempészésre vállalkozó személyek közül az V. és VI. rendű vádlott a társaik elfogása okán végül nem került tényleges kapcsolatba az illegális határátlépésre készülő szírekkel. Az V. és VI. rendű terhelt a III. és IV. rendű társával együtt Ausztria felé menekült, a hatóság azonban az M1-es autópályán feltartóztatta és elfogta őket. Az ügyészség az embercsempészés és a bűnszervezetben való részvétel bűntette mellett fegyveresen elkövetett hivatalos személy elleni erőszak, valamint közlekedés biztonsága elleni bűntett és közúti veszélyeztetés miatt emelt vádat a férfiakkal szemben.

A folytatólagos előkészítő ülések során csak a IV., V. és VI. rendű vádlott ismerte be bűnösségét és mondott le a tárgyaláshoz való jogáról. Az ügyészség az ún. mértékes indítványában a IV. rendű vádlottra 11 év fegyházbüntetést és Magyarország területéről való végleges hatályú kiutasítást, az V. és VI. rendű terheltre pedig 3-3 év fegyházbüntetést és 6 év Magyarország területéről való kiutasítást kért. 

A büntetéskiszabási körülményeket figyelembe véve a bíróság úgy határozott, a büntetési célok eléréséhez mindhárom vádlott esetében – az ügyészség által indítványozottnál – rövidebb tartamú szabadságvesztés kiszabása is elegendő. A IV. rendű terheltnél súlyosító körülmény volt a hasonló jellegű bűncselekmények rendkívüli elszaporodottsága, a társtettesi elkövetés, a többszörös minősülés és a csempészett személyek nagyobb száma. Esetében a bíróság enyhítő körülményként értékelte a megbánását, illetve azt, hogy egy hozzátartozójáról gondoskodik. A másik két vádlott javára a büntetlen előéletüket és a fiatal felnőtt korukat értékelték.

Az ítélettel szemben az ügyészség súlyosításért, a vádlottak és védőik pedig enyhítésért jelentettek be fellebbezést.

A bíróság a szökés, elrejtőzés veszélye miatt mindhárom terhelt letartóztatását fenntartotta a másodfokú eljárás befejezéséig, de legfeljebb a nem jogerősen kiszabott szabadságvesztés tartamáig. Ez a végzés csak a IV. és VI. rendű terhelt esetében végleges.

Az I., II. és III. rendű vádlottak vonatkozásában az eljárás május 7-én vádlotti kihallgatással és kamerafelvételek megtekintésével, május 9-én pedig tanúmeghallgatással folytatódik.

Budapest, 2024. február 15.                

Fővárosi Törvényszék Sajtóosztály