A Fővárosi Törvényszék felmentette D. J. M-t

Szervezeti egység
Fővárosi Törvényszék
A Pesti Központi Kerületi Bíróság 2013. december 9. napján dr. D. J. M-t az ellene halált okozó foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétsége miatt emelt vád alól bizonyítottság hiányában felmentette.
 
Az ítélet szerint a kiskorú sértett orrgarat mandula műtétjére 2009. augusztus 28. napján a reggeli órákban került sor a SOTE II. Számú Gyermekgyógyászati Klinikáján. A vádlott a sértettnek a kórterembe történő áthelyezése után nyugtató beadását rendelte el, és miután a légzése leállt azonnal megkezdték az újraélesztését. A sértett keringése ugyan visszatért, azonban szívmegállása és újraélesztés utáni oxigénhiányos állapota miatt mély kómába került, majd 2009. február 26. napján elhunyt. 
 
A bíróság a felmentő ítéletét az orvosszakértői véleményekre alapította. 
 
Az indoklás szerint a sértett mandula műtétje és azt követően a kórterembe szállítása a szakmai szabályok teljes betartásával zajlott. A kórteremben a műtétet követően a sértettnek a nyugtató beadása amiatt történt, mert a folyamatos mozgása az utóvérzés bekövetkezését valószínűsítette. A nővérek kb. 10 percenként ellenőrizték a sértett állapotát és ezt követően észlelték a légzés leállását, amely miatt megkezdődött az újraélesztés. A sértett halála a műtét napján bekövetkezett oxigénhiányos állapotot követő kóma után több hónappal következett be. 
 
Az orvosszakértő nyilatkozatok alapján kétséget kizáróan nem volt megállapítható a műtétet követően több órával bekövetkezett légzésleállást kiváltó ok. 
 
A bíróság az ügyészi vád azon állításait, hogy a műtét előtti és alatti gyógyszerek kölcsönhatásba kerültek a műtétet követően beadott szerrel, az ügyben kirendelt orvosszakértői csoportok együttes nyilatkozata alapján nem találta kétséget kizáróan megállapíthatónak. Így ezen ok haláloki szerepe kétséget kizáróan szintén nem volt bizonyítható. 
 
Egybehangzó orvosszakértői vélemény alapján azt sem lehetett kétséget kizáróan megállapítani, hogy a kórteremben elrendelt gyógyszerezés, annak fajtáját és dózisát tekintve szakmai szabályt sértett volna, illetve, hogy a beadott dózis, a nyugtató hatás kiváltását meghaladóan altató hatás kiváltására lett volna alkalmas. 
 
Az ellentmondásmentes szakértői nyilatkozatok alapján a bíróság álláspontja szerint olyan egyértelmű, általánosan elfogadott szakmai szabály nem állapítható meg ezen gyógyszer beadásához, amely folyamatos ellenőrzési, monitorizálási kötelezettséget írna elő. A kórház több évtizedes ezt megelőző klinikai gyakorlata sem tartalmazott ilyen előírást. 
 
2013. december 11.
A Fővárosi Törvényszék Sajtó-és Nemzetközi Kapcsolatok Osztálya