Fővárosi Törvényszék – Fiatalkorúak akartak mobilt rabolni egy gyorsétteremben – ítélet született az ügyükben
A Pesti Központi Kerületi Bíróság előkészítő ülésen egy fiatalkorú lányt 2 év javítóintézeti nevelésre, szintén fiatalkorú társát pedig 1 év fiatalkorúak fogházbüntetésére ítélt társtettesként elkövetett rablás bűntette miatt.
Az ítélet szerint az elkövetéskor 14 éves II. rendű vádlott 2018. október 4-én este egy budapesti gyorsétteremben megkérdezte a pontos időt egy pénztárnál várakozó külföldi állampolgártól. A vádlott jelezte, hogy a sértett telefonján szeretné megtekinteni az időt. Amikor a sértett elővette a készüléket, a II. rendű terhelt megkísérelte kicsavarni azt a kezéből. Mivel a sértett nem engedte el a telefont, az akkor 12 éves I. rendű vádlott társa segítségére sietett és ő is megpróbálta kitépni a mobilt a sértett kezéből. A két fiatalkorú terhelt együttes erővel egy közeli oszlophoz nyomta a sértettet, egyikük pedig két kézzel torkon ragadta őt, majd végül megszerezték a telefonját. A sértett az étteremből kiszaladó két lány után eredt, azonban a bejáratnál az I. rendű vádlott a pulóverének nyakát megfogva visszatartotta őt. A sértett kiabálására végül a baráti társasága felfigyelt és a vádlottak után futottak. Amikor a II. rendűt a sértett egyik ismerőse utolérte és megpróbálta tőle visszaszerezni a készüléket, a lány a földre dobta azt.
Az előkészítő ülésen a vádlottak beismerték bűnösségüket és lemondtak a tárgyaláshoz való jogukról is. A bíróság a terheltek bűnösségének beismerésére vonatkozó nyilatkozatát elfogadta és a hatályos eljárásjogi szabályok szerint nem vizsgálta sem a vádirati tényállás megalapozottságát, sem pedig a bűnösség kérdését, így bizonyítási eljárást sem folytatott le. A felszólalásokat és a vádlottak utolsó szó jogán tett nyilatkozatát követően ítéletet hirdetett.
A büntetés kiszabása során a bíróság enyhítő körülményként értékelte a jelentős időmúlást, a vádlottak beismerését, megbánásukat és azt, hogy lemondtak a tárgyaláshoz való jogukról, így gyorsítva az eljárást. Az I. rendű terheltnél enyhítő körülmény volt még az is, hogy az utóbbi években a magatartásában jelentős felfelé ívelő változás tapasztalható. Súlyosító körülmény volt azonban a társas, valamint a bódult állapotban történt elkövetés. A II. rendű terhelttel szemben a vádbeli bűncselekmény elkövetése óta is több büntetőeljárás indult, magatartásában nem következett be olyan mértékű változás, amely a fogházbüntetésnél enyhébb szankció kiszabását megalapozta volna.
Az ítélet nem jogerős, mivel azzal szemben a vádlottak és védőik enyhítésért jelentettek be fellebbezést. Az ügyészség az I. rendű vádlott vonatkozásában 3 nap gondolkodási időt tartott fenn a jogorvoslati nyilatkozatra.
Budapest, 2022. május 18.
Fővárosi Törvényszék Sajtóosztály