Fővárosi Törvényszék - Gyermekelhelyezési vita során szúrta meg az élettársát – ítéletet hozott ügyében a bíróság
A Fővárosi Törvényszék 8 év börtönbüntetésre ítélte azt a férfit, akit emberölés kísérletével, valamint kiskorú veszélyeztetésével vádolt az ügyészség.
Az ügyészség indítványozta, hogy ha a vádlott az előkészítő ülésen a vád tárgyát képező bűncselekmények vonatkozásában beismeri a bűnösségét és lemond a tárgyaláshoz való jogáról, akkor őt a bíróság ítélje 10 év letöltendő szabadságvesztésre, valamint tiltsa el a közügyek gyakorlásától.
Az előkészítő ülésen a terhelt beismerte a bűnösségét és lemondott a tárgyaláshoz való jogáról, amely nyilatkozatát a bíróság elfogadta, majd az ügyészi és védői felszólalásokat követően ítéletet hirdetett.
Az ítéleti tényállás szerint a vádlott és a sértett korábban élettársi kapcsolatban éltek, gyermekük is született. Mivel a férfi bántalmazta a nőt, a viszonyuk megromlott, ezért különköltöztek, közös kiskorú gyermekük felügyeletét pedig heti váltásban látták el. A vádlott életveszélyesen meg is fenyegette a nőt, aki 2020. október 29-én a szülei kíséretében ment át a férfihoz, hogy egyeztessenek a gyermekük felügyeletéről. Amikor a sértett közölte a vádlottal, hogy a 4 éves gyermeküket egy, az új lakóhelyéhez közeli óvodába szeretné átíratni, a férfi ököllel arcon ütötte őt. A sértett szülei, valamint a vádlott szintén jelen lévő édesanyja megpróbálták megnyugtatni és lefogni a férfit, aki erre elővett egy 7-8 cm pengehosszúságú kést, és „megöllek” felkiáltással többször nyakon, valamint fejen szúrta volt élettársát. Ezt követően a szülők kitolták a férfit a lakásból, majd az ajtó elé állva megakadályozták annak visszatérését. A vádlott elhagyta a helyszínt, végül a hatóságoknak elfogatóparancs alapján sikerült elfogniuk őt.
Mindezek alapján a bíróság a terheltet 8 év börtönbüntetésre és 10 év közügyektől eltiltásra ítélte azzal, hogy feltételes szabadságra legkorábban a büntetés kétharmad részének letöltését követően bocsátható.
A bíróság enyhítő körülményként értékelte a teljeskörű beismerő vallomást, azt, hogy a cselekmény kísérleti szakban maradt, valamint a terhelt őszinte, megbánó magatartását. Súlyosító körülményként vette figyelembe ugyanakkor a büntetett előéletét azt, hogy korábban hasonló bűncselekményt követett el, valamint a cselekmény tárgyi súlyát is.
Az ítéletet a vádlott és a védő tudomásul vette, az ügyészség azonban a jogorvoslati nyilatkozat megtételére 3 nap gondolkodási időt tart fenn.
A bíróság határozatában a terhelt letartóztatását fenntartotta, e végzés véglegessé is vált.
Budapest, 2021. január 14.
Fővárosi Törvényszék Sajtóosztály