Fővárosi Törvényszék - házi őrizet, különösen jelentős kárt okozó csalás bűntette

Szervezeti egység
Fővárosi Törvényszék
A Budai Központi Kerületi Bíróság 2015. május 7-én elutasította az ügyészség B. P. gyanúsított előzetes letartóztatásának elrendelésére irányuló indítványát, és a gyanúsítottal szemben technikai nyomkövető eszközzel ellenőrzött házi őrizetet rendelt el abban a büntető ügyben, amelyben különösen jelentős kárt okozó csalás bűntette miatt a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda Korrupciós és Gazdasági Bűnözés Elleni Főosztályán nyomoz.
 
Az ügyészség a kényszerintézkedést a bizonyítás megnehezítésének veszélyével és a cselekmény tárgyi súlyával indokolta. A védő az ügyészi indítvány elutasítását, illetve házi őrizet elrendelését kérte.
 
A végzés szerint a bíróság a kilenc rendbeli különösen jelentős kárt okozó csalás bűntette megalapozott gyanúját megállapíthatónak látta, a gyanúsított is beismerő vallomást tett.
 
A bizonyítás megnehezítésének veszélyére való ügyészi hivatkozást a bíróság nem találta megalapozottnak, mert a nyomozás a gyanúsított önfeljelentése alapján indult, az eddigi eljárás során együttműködő magatartást tanúsított és beismerő vallomásokat tett. 
 
Az indoklás szerint ugyanakkor a cselekmények kiemelkedő tárgyi súlyára és a kiszabható büntetés nagyságára tekintettel a terhelt jelenlétének biztosítására kényszerintézkedés alkalmazása szükséges, így B. P. rendezett személyi körülményeire és az eljárás során tanúsított magatartására figyelemmel házi őrizetet rendelt el vele szemben.
 
A bíróság végzésében utalt arra, hogy az előzetes letartóztatás célja a büntetőeljárási törvény és az Emberi Jogok Európai Bíróságának esetjoga szerint sem lehet a büntetés előrehozása, az nem alapulhat önmagában a cselekmény tárgyi súlyán. A házi őrizet a bíróság álláspontja szerint B. P. jelenlétét és a nyomozás érdekét is megfelelően biztosítja az eljárás jelen szakaszában anélkül, hogy az aránytalan vagy szükségtelen volna.
 
A házi őrizet 30 napig, 2015. június 7-ig tart, mely szabályok betartását technikai nyomkövető alkalmazásával ellenőrzi a rendőrség.
 
A végzés nem jogerős, az ügyész fellebbezést jelentett be. 
 
 Budapest, 2015. május 7.
 
A Fővárosi Törvényszék
Sajtó- és Nemzetközi Kapcsolatok Osztálya