Fővárosi Törvényszék - Hétfőn ítélethirdetés várható az „őssejt ügyben“

Szervezeti egység
Fővárosi Törvényszék
A Fővárosi Törvényszék várhatóan 2017. december 11-én elsőfokú ítéletet hirdet a P. I. és társai ellen indult úgynevezett „őssejt ügy“ megismételt büntetőeljárásában.
 
A Budapesti II. és III. kerületi Ügyészség 2012-ben emelt vádat P. I. és társai ellen jelentős kárt okozó, üzletszerűen és bűnszövetségben elkövetett csalás bűntette miatt, amelyet a vádirat szerint 2007 és 2009 között követtek el. Az elsőfokú bírósági eljárás során vádbeszédében az ügyész kiterjesztette a vádat és csalás bűntette mellett emberi test tiltott felhasználásának bűntettével is vádolta P. I-t és társait.
 
Az I. rendű vádlott, P. I. üzletember és a II. rendű vádlott, B. J. V. orosz származású Amerikában élő professzor, akik 2002-től Barbadoson őssejt-kezeléssel foglalkozó klinikát működtetettek, amely 2007-ben bezárt. Ekkor P. I. úgy döntött, hogy ezt a tevékenységet Magyarországra telepíti, és dr. S. I. III. rendű vádlottal 2007 augusztusában közös céget alapították azért, hogy egészségügyi szolgáltatásként emberi őssejteket értékesítsenek. A későbbiekben a cég igazgatósági tagja lett F. Á. IV. rendű vádlott is. A működéshez szükséges személyi és tárgyi feltételek megteremtésére P. I. biztosította B. J. V. személyes közreműködését és a professzor által ismert „know-how“-t, dr. S. I. pedig több százmillió forint befektetésével egy laboratóriumot rendezett be a magánklinikáján. A kezeléseket olyan őssejtet tartalmazó szérummal végezték, amelyet abortusz során eltávolított magzatokból, a magánklinikán kialakított laboratóriumban állított elő K. N. ukrán származású kriobiológus, az ügy V. rendű vádlottja. Megállapodást kötöttek néhány közeli egészségügyi intézménnyel, amelyek a szülészeti osztályaikon elvégzett terhesség-megszakításokból származó abortált magzatokat – az érintett nők írásos hozzájárulásával – kutatási célból átadták a kaposvári klinikának. Az abortált magzatokból készített őssejt szuszpenziót ampullákban lefagyasztva tárolták. A kezdetektől folyamatosan próbálták engedélyeztetni ezt a típusú őssejt kezelést az illetékes hatóságnál, arra azonban nem kaptak engedélyt, hogy a kutatómunkájuk során előállított szuszpenziót pácienseken, terápiás kezelés céljából alkalmazhassák. A vádirat szerint ennek ellenére legalább 21 páciensnek beadták az őssejt szuszpenziót, kezeltek vele többek között rákos megbetegedést, cukorbetegséget, születési rendellenességgel élőt és balesetben megsérült beteget is, illetve volt olyan, aki fiatalító kezelésként vette igénybe a szolgáltatást. A kezelés ára 2.500.000 Ft és 5.000.000 Ft között volt.
 
A Fővárosi Törvényszék 2015. április 29-én kihirdetett elsőfokú ítéletével nyolc vádlott bűnösségét állapította meg, egy vádlottat felmentett. P. I-t 10 hónap, 2 évre felfüggesztett börtönbüntetésre és 10 millió Ft pénzmellékbüntetésre, dr. S. I-t 1 év 2 hónap, 3 év próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetésre és 5 millió Ft pénzmellékbüntetésre, F. Á-t 10 hónap, 2 év próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetésre és 7 millió Ft pénzmellékbüntetésre, K. N-t 1 év 2 hónap, 3 év próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte. B. J. V-t pedig 10 évre kitiltotta Magyarország területéről.
 
Az ítéletében a bíróság csalás bűntettének az elkövetését nem rótta a vádlottak terhére, ehelyett emberi test tiltott felhasználásának, emberen végezhető kutatás szabályai megszegésének a bűntettében és kuruzslás vétségében mondta ki őket bűnösnek. A 2015-ben született ítélet szerint a vádlottak nem ejtették tévedésbe a kezelt pácienseket, ami a csalás megállapításának egyik feltétele. A bíróság arra hivatkozott, hogy a tanúk közül lényegében senki sem mondta azt, hogy akár előzetesen, akár a kezelés során B. J. V. vagy dr. S. I. teljes bizonyossággal ígértek volna gyógyulást, illetve a betegek állapotának határozott javulását. Az indokolás szerint reményvesztett emberek fordultak a vádlottakhoz, azonban amikor a vádlottak az őssejtkezelést felajánlották, akkor nem használták ki a betegeknek ezt az állapotát, és ők maguk is valóban hittek az embrionális őssejtkezelés eredményességében. A bíróság a vádlottak terhére megállapíthatónak találta azonban az emberi test tiltott felhasználását, az emberen végezhető kutatás szabályainak megszegését és a kuruzslást, ugyanis úgy kezelték a pácienseiket az őssejt készítménnyel, hogy erre nem volt hatósági engedélyük. 
 
A Fővárosi Ítélőtábla 2016 májusában hatályon kívül helyezte az ítéletet és az elsőfokú bíróságot új eljárásra utasította. A megismételt eljárás 2017 márciusában kezdődött és a Fővárosi Törvényszék  kilenc tárgyalási napot tartott. Az ítélőtábla iránymutatása alapján a tárgyalásokon a nyomozás során lefoglalt iratokat ismertetett a bíróság, lejátszott telefonlehallgatási anyagokat, és a törvényszék a kezelésekkel kapcsolatban néhány tanú kihallgatását is szükségesnek látta. A megismételt eljárásban K. N. V. rendű vádlott vallomást tett, amelyen az igazságügyi orvosszakértők is részt vettek és a vádlott által elmondottakra észrevételeket tettek.
 
Az ügyész vádbeszédében indítványozta a vádlottak büntetőjogi felelősségének megállapítását 21 rendbeli csalás bűntettében, valamint emberi test tiltott felhasználásának bűntettében.
 
A védők a december 6-án elhangzott védőbeszédekben bizonyítottság, illetve bűncselekmény hiányában indítványozták a vádlottak felmentését minden vádpont alól. P. I. ügyvédje hangsúlyozta, hogy az I. rendű vádlott üzletember, aki soha nem avatkozott bele orvosi kérdésekbe, soha nem találkozott a betegekkel, és a cég napi pénzügyeivel sem foglalkozott. A büntetőügy ellenére a családjával együtt továbbra is meggyőződése, hogy ez a típusú őssejt kezelés nagyon eredményes. A védő elmondta, hogy eddig egyetlen szakértői vizsgálat sem állapította meg azt, hogy a kezelés nem ér semmit. A III. rendű vádlott, dr. S. I. védője arra emlékeztetett, hogy a vádlott az őssejt kezelések miatt félmilliárd forintot költött el a klinikájára. Szerinte az illetékes hatóság a teljesen átláthatatlan engedélyezési eljárás során tulajdonképpen tudomásul vette az általuk folytatott kezelési gyakorlatot. F. Á. ügyvédje elmondta, hogy a vádlott nélkül is létrejött volna a cég és megkezdődtek volna a kezelések. A cég napi működésében a vádlott nem vett aktívan részt, sem a kutatással, sem a betegek kezelésével kapcsolatban nem volt semmilyen feladata és a bevételeket sem kezelte. K. N. védője arra hivatkozott, hogy a VI. rendű vádlott az őssejt szuszpenziók előállításáért nem kapott fizetést és végig úgy tudta, hogy nemcsak a kutatási tevékenységre, hanem a betegek kezelésére is van engedély és ennek birtokában zajlanak a kezelések, amelyekben egyébként ő maga nem vett részt.
 
A megismételt eljárásban az ítélet kihirdetésére várhatóan 2017. december 11-én 9.30-kor kerül sor a Fővárosi Törvényszéken.
 
2017. december 8.
Fővárosi Törvényszék Sajtóosztály