Fővárosi Törvényszék - Ítélet csalás kísérlete miatt indult büntetőügyben

Szervezeti egység
Fővárosi Törvényszék

A Pesti Központi Kerületi Bíróság folytatólagosan elkövetett csalás bűntette és folytatólagosan elkövetett hamis magánokirat felhasználásának vétsége miatt 2 év – végrehajtásában 5 évre felfüggesztett – börtönbüntetésre ítélte azt a férfit, aki 2013 februárjában hamis nemzetközi átutalási megbízásokkal próbált meg több mint 360 millió forintnyi eurót szerezni.
 
Az ítélet szerint a vádlott folyószámlát nyitott egy osztrák bankban. 2013 februárjában két alkalommal, egy-egy budapesti bankfiókban az erre a célra létesített gyűjtődobozban az eljárás során pontosan be nem azonosítható személy elhelyezett 2-2 db a vádlott által kiállított, de az MVM É-B. K. F. Kft. ügyvezetői által kiállítottként feltüntetett hamis nemzetközi átutalási megbízást, amelyen az MVM É-B. K. F. Kft. számlájáról 100.000 euró és 520.000 euró összeg átutalását kérte az A.-I. S.R.O. részére, valójában azonban az általa korábban saját nevére az osztrák banknál nyitott folyószámlára.
Tekintettel arra, hogy a hamis átutalási megbízásokat elhelyező személy – személye beazonosításának megakadályozása érdekében – teljes arcát eltakarva érkezett a bankfiókokba, a pénzintézet munkatársai mindkét esetben – az illető távozását követően, azonnal – kivették a gyűjtődobozban elhelyezett átutalási megbízásokat, majd az ellenőrzésük után megállapították, hogy a megbízásokon szereplő aláírások nem az arra jogosult személyektől származnak, így azokat nem teljesítették. A vádlott a cselekményével az MVM É-B. K. F. Kft. sérelmére összesen 361.280.200 forint értékben kísérelt meg kárt okozni.
A bírósági eljárás során beszerzett írásszakértői vélemény kétséget kizáróan bizonyította, hogy az átutalási megbízásokon a vádlott aláírása szerepel.
A pénzintézet munkatársainak tanúkénti meghallgatása során kiderült, hogy a nemzetközi átutalási megbízásokat – az érintett pénzintézet szabályai alapján – gyűjtőládába dobott írásbeli nyomtatványon nem, hanem csak személyesen lehet kezdeményezni.
A bíróság megállapította, hogy a vádlott célja a pénzintézeti dolgozók megtévesztésével – saját haszonszerzés céljából – előidézendő szándékos károkozás volt, így a csalás törvényi tényállása megvalósult. Mivel azonban a vádlott módszere alkalmatlan volt a bűncselekmény véghezvitelére, illetve az átutalási megbízások hamis jellegére is fény derült, így az kísérleti szakban maradt.
 
A bíróság az ítélet meghozatalakor súlyosító körülményként értékelte, hogy a vádlott a cselekményét folytatólagosan, büntetőeljárás hatálya alatt követte el. Enyhítő körülményként vette figyelembe azonban a vádlott megromlott egészségügyi állapotát, az elkövetéskori büntetlen előéletét, illetve a bűncselekmény – alkalmatlan eszközzel elkövetett – kísérleti jellegét.
 
A bíróság felfüggesztett börtönbüntetést szabott ki, mivel úgy ítélte meg, hogy a vádlott vonatkozásában a büntetés célja annak végrehajtása nélkül is elérhető.
 
Az elsőfokú ítélet nem jogerős, mivel az ügyész 3 nap gondolkodási időt tartott fenn a jogorvoslati nyilatkozatra, míg a vádlott és védői fellebbezést jelentettek be.
 

Budapest, 2018. augusztus 27. 

 
Fővárosi Törvényszék Sajtóosztály