Fővárosi Törvényszék - kiskorú veszélyeztetése

Szervezeti egység
Fővárosi Törvényszék
A Budapesti II. és III. Kerületi Bíróság 2016. május 10-én kihirdetett ítéletében kiskorú veszélyeztetésének bűntette miatt 1,5 év 3 évre felfüggesztett börtönbüntetést szabott ki azokra a szülőkre, akik autójukban őrizetlenül hagyták csecsemőjüket.
 
A vádlottak 2015 nyarán egy III. kerületi bevásárló központ parkolójában, a tűző napon álló kocsijukban - az autó ablakait pár centiméterre lehúzva - bezárva hagyták másfél hónapos gyermeküket, amíg vásárolni mentek. A 28-31 fokos déli hőségben háromnegyed órára felügyelet nélkül hagyott csecsemő folyamatosan sírt, és bár az egyik vádlott járműben hagyott mobiltelefonja egy bébiőr-applikáción keresztül 8 alkalommal is jelzett a másik vádlott telefonjára, a szülők nem hallották meg a figyelmeztetést, és nem mentek vissza gyermekükhöz. Két járókelő meghallotta a csecsemő sírását, akik értesítették az áruház biztonsági szolgálatát, majd a mentőket, illetve a rendőrséget. 
 
A Budapesti II. és III. Kerületi Ügyészség társtettesként elkövetett kiskorú veszélyeztetésével vádolta a szülőket, és felfüggesztett börtönbüntetés kiszabását indítványozta. 
 
A vádlottak védője a szülők felmentését indítványozta. A szülők a tényeket elismerték, de bűnösségüket nem ismerték be. Elmondták, hogy azért hagyták magára a csecsemőt, hogy kialudhassa magát, mert egy korábbi oltástól nagyon nyűgös volt, és az anya szerint nagyobb veszéllyel járt volna, ha viszik magukkal a bevásárlóközpontba. Azt állították, hogy nem akarták ilyen hosszú időre őrizet nélkül hagyni a csecsemőt, ám a vásárlás elhúzódott, ezért az apa egyszer kiment ellenőrizni a gyermeket. Amikor mindent rendben talált, visszament a bevásárló központba. A bébiőr-applikáció figyelmeztetését pedig azért nem hallották meg, mert az  túl halkan jelzett.
 
A bíróság a rendelkezésre álló rendőri és meteorológiai jelentések, fényképfelvételek, tanúvallomások, a vádlottak ténybeli beismerő vallomása, valamint egyéb okirati bizonyítékok alapján a vádat megalapozottnak találta és megállapította, hogy a vádlottak társtettesként követték el  a kiskorú veszélyeztetésének bűntettét.
 
Az ítélet szóbeli indokolása szerint a bűncselekmény már önmagában a veszélyeztetéssel megvalósul anélkül, hogy tényleges egészségkárosodás következne be. A bíró hangsúlyozta: elfogadhatatlan, hogy egy szülő felügyelet nélkül magára hagyja csecsemőkorú gyermekét, és osztotta az ügyészség álláspontját abban, hogy önmagában a bébiőr-applikáció használata nem minősül megfelelő óvintézkedésnek.
 
A bíróság a büntetés kiszabásakor enyhítő körülményként vette figyelembe, hogy a vádlottak büntetlen előéletűek, valamint hét gyermeket nevelnek, súlyosító körülményként pedig azt, hogy a  cselekményt társtettesként követték el.
 
2016. május 10. 
 
A Fővárosi Törvényszék sajtóosztálya