Fővárosi Törvényszék - Közérdekű munka garázdaságért
A Pesti Központi Kerületi Bíróság elsőfokon közérdekű munkára kötelezte azokat a vádlottakat, akik az ítélet szerint 2016 nyarán a Városligetben a Ligetvédők demonstrációja során megrongálták az építési területet elhatároló kerítést.
Az ítélet szerint a vádlottak 2016. július 6-án a Városliget megújítását célzó „Liget Budapest Projekt” során építési területté nyilvánított Hungexpo épület előtt zajló, az épület lebontása és a fák kivágása elleni tiltakozáson vettek részt. Az esti órákban a vádlottak a Hungexpo területét határoló kerítésre az Olof Palme sétány oldalán felszerelt OSB lapokat erőszakkal ledöntötték, azokat rúgták, ütötték, a védőfóliát pedig levágták és letépték. Ezen túlmenően az Olof Palme sétányra nyíló egyik kaput erővel bedöntötték, és az azon lévő OSB lapokat is letépték.
Az ügyészség szerint a vádlottak olyan kihívóan közösségellenes, erőszakos magatartást tanúsítottak, amely alkalmas volt arra, hogy másokban megbotránkozást vagy riadalmat keltsen, ezért őket csoportosan, nyilvános rendezvényen elkövetett garázdaság bűntettével vádolta.
A bíróság – a IX. rendű vádlott kivételével – valamennyi vádlottat bűnösnek találta társtettesként elkövetett garázdaság bűntettében, így az I-VIII. rendű vádlottakat száz-száz óra közérdekű munka büntetésre ítélte. A közérdekű munkát a vádlottak fizikai munkakörben, hetente legalább egy napon – a heti pihenőnapon vagy szabadidejükben – díjazás nélkül kötelesek végezni.
A bíróság valamennyi vádlott esetében enyhítő körülményként értékelte az idő múlását és a büntetlen előéletüket. A III., IV. és VI. rendű vádlottaknál enyhítő körülményként vette figyelembe, hogy gyermekeik eltartásáról gondoskodnak, az I. és VI. rendű vádlottaknál pedig a megromlott egészségi állapotukat.
Súlyosító körülményként értékelte valamennyi vádlott esetében a társas elkövetést, a cselekmény kétszeres minősülését, valamint a hasonló cselekmények elszaporodottságát. A II. és VIII. rendű vádlottak esetében a bíróság súlyosító körülményként vette figyelembe, hogy büntetőeljárás hatálya alatt követték el a bűncselekményt.
A vádlottak és védőik fellebbeztek, az ügyész három munkanapot tartott fenn a jogorvoslati nyilatkozatra, így az ítélet nem jogerős.