Fővárosi Törvényszék - különösen nagy kárt okozó csalás bűntette
Beküldés dátuma
2016.05.02. - 13:01
Szervezeti egység
Fővárosi Törvényszék
A Budai Központi Kerületi Bíróság 2016. április 22-én egy hónapra elrendelte a médiában „Cirmosként” ismert gyanúsított előzetes letartóztatását, akivel szemben a BRFK Korrupciós és Gazdasági Bűnözés Elleni Főosztálya folytat eljárást különösen nagy kárt okozó csalás bűntette és más bűncselekmények miatt.
Az eljárás során beszerzett bizonyítékok alapján a nő megalapozottan gyanúsítható azzal, hogy 2012-2015 között több magánszeméllyel kötött pénzügyi befektetési célzatú, a banki kamatokat aránytalanul meghaladó hozamok ígéretével bíró megbízási szerződéseket, valamint kölcsönszerződéseket. Az ügyfeleket arról tájékoztatta, hogy a befektetési célból átvett pénzeket különböző befektetési alapokba forgatja. Valójában azonban nem volt jogosultsága pénzügyi befektetési tevékenység végzésére. Az átvett pénzösszegeket nem az általa ígért befektetési formákba helyezte, hanem eddig ismeretlen célokra használta fel, a későbbiekben pedig egyik ügyfelének sem tudta az általuk kért időpontban a korábban átadott tőkeösszegeket visszaszolgáltatni. Az egyes ügyfelek hozam kifizetéseit a többi ügyféltől befektetési és kölcsön céllal átvett összegekből teljesítette.
A Budapesti I. és XII. Kerületi Ügyészség a gyanúsított előzetes letartóztatását indítványozta a szökés és elrejtőzés veszélyére, valamint arra hivatkozva, hogy szabadlábon hagyása esetén újabb bűncselekményeket követne el.
A gyanúsított védője enyhébb kényszerintézkedés, házi őrizet, vagy lakhelyelhagyási tilalom elrendelését indítványozta, arra hivatkozva, hogy a bűnismétlés veszélyét semmilyen tény, adat nem támasztja alá. Szerinte nem állapítható meg a szökés veszélye sem, hiszen a gyanúsított büntetlen előéletű, állandó, évek óta bejelentett címén lakik.
A bíróság az ügyészi indítványt megalapozottnak, a védő indítványát megalapozatlannak találta, és egy hónapra előzetes letartóztatásba helyezte a gyanúsítottat.
A végzés szerint a gyanúsítottal szemben a megalapozott gyanút a rendőri jelentés, sértetti feljelentések és vallomások, egyéb tanúvallomások, valamint okirati bizonyítékok támasztják alá.
A bíróság figyelembe vette, hogy a bűncselekmény tárgyi súlya jelentős, annak büntetési tétele 2 évtől 8 évig terjedő szabadságvesztés. Bűnösség megállapítása esetén, figyelemmel a sorozatos, hosszú időn keresztül történő elkövetésre, még büntetlen előéletű gyanúsított esetében is magas tartamú büntetés kiszabása valószínűsíthető. Emellett a gyanúsított a sértetteket jól ismerte, bizalmi viszonyt ápolt velük, elérhetőségeikkel tisztában van. Így fennáll annak veszélye, hogy a gyanúsított kényszerintézkedés hiányában a tanúk befolyásolásával, vagy bizonyítási eszközök elrejtésével, megsemmisítésével a bizonyítást megnehezítené vagy meghiúsítaná.
A bíróság megállapította, hogy a gyanúsított rendezett személyi körülményeire tekintettel a szökés, elrejtőzés veszélye nem áll fenn. Ugyanakkor jövedelemmel pillanatnyilag nem rendelkezik, megélhetése jelenleg bizonytalan, ezért megalapozottan feltehető, hogy szabadlábon hagyása esetén újabb, szabadságvesztéssel fenyegetett bűncselekményt követne el. A bíróság ezért nem látott lehetőséget enyhébb kényszerintézkedés alkalmazására.
A végzés nem jogerős.
Budapest, 2016. május 2.
A Fővárosi Törvényszék Sajtóosztálya