Fővárosi Törvényszék - Lakhelyelhagyási tilalom a „Fortress-ügyben”
Beküldés dátuma
2017.06.22. - 13:43
Szervezeti egység
Fővárosi Törvényszék
A Fővárosi Törvényszék 2017. június 16-án meghozott végzésében megszüntette a „Fortress-ügy” néven ismert büntetőügy vádlottjának, Sz-F. Zs. S-nak a házi őrizetét, és lakhelyelhagyási tilalmat rendelt el vele szemben.
A Fővárosi Főügyészség Sz. F. Zs. S. vádlottat több, mint 2000 rendbeli, mintegy 10 milliárd forintra elkövetett csalással és 410 ezer euróra elkövetett pénzmosással vádolja. A vád szerint a vádlott 2012 és 2014 között magát egy nem létező cég képviselőjének kiadva, valótlan befektetési lehetőségeket kínálva, több mint 2000 sértettet tévesztett meg és bírt rá arra, hogy különböző (pár százezer forinttól az 50 millió forintot meghaladó) pénzösszegeket bocsássanak a rendelkezésére, majd a pénzt részben saját céljaira fordította, tényleges befektetési tevékenység nyújtása nélkül. A csalássorozathoz széleskörű üzletkötői hálózatot épített ki, a csalásban részt vevő cégek pedig elhitették a befektetőkkel, hogy egy neves amerikai vállalat: a „Fortress” kezeli majd a pénzüket.
A vádirat benyújtását követően a Fővárosi Törvényszék végzésében a vádlott házi őrizetét az elsőfokú ítélet kihirdetéséig fenntartotta. A vádlott védője a tárgyaláson a házi őrizet megszüntetését és lakhelyelhagyási tilalom elrendelését kérte. A védő indítványában hivatkozott a vádlott személyi, családi és anyagi körülményeire, valamint arra, hogy a vádlott a kényszerintézkedés szabályait maradéktalanul betartotta. A védő kitért arra, hogy a bizonyítási eljárásban még sok tanú meghallgatása szükséges, mely több éves bírósági eljárást valószínűsít, ezért az eljárás ezen szakaszában a házi őrizet túl szigorú kényszerintézkedés, a lakhelyelhagyási tilalom alkalmazásával is elérhető a vádlott jelenlétének biztosítása az eljárásban. Az ügyészség a védői indítvány elutasítását kérte. A törvényszék osztotta a védelem álláspontját. A végzés szerint Sz-F. Zs. S-ral szemben továbbra is fennáll a szökés és elrejtőzés veszélye, ezért az eljárási célok érdekében kényszerintézkedés alkalmazása szükséges. A bíróság álláspontja szerint a vádlott személyi, családi és anyagi körülményeire, a vádlott eljárás során tanúsított magatartására, illetve a bizonyítási eljárás várható elhúzódására figyelemmel az eddig alkalmazott kényszerintézkedésekkel elérni kívánt célok a lakhelyelhagyási tilalommal is biztosíthatóak. A lakhelyelhagyási tilalom előírásainak megtartását továbbra is a vádlott mozgását nyomon követő technikai eszközzel kell ellenőrizni. A lakhelyelhagyási tilalom Budapest nyolc kerületét érinti, és az elsőfokú ítélet kihirdetéséig tart.
A döntés ellen az ügyész fellebbezést jelentett be, így a végzés nem jogerős.
Budapest, 2017. június 22.
Fővárosi Törvényszék Sajtóosztály