Fővárosi Törvényszék - Másodfokú határozat a „Fenyő-gyilkosság” ügyében
Beküldés dátuma
2018.05.03. - 13:13
Szervezeti egység
Fővárosi Törvényszék
A Fővárosi Törvényszék 2018. május 2-án annyiban változtatta meg az elsőfokú bírói döntést, hogy a gyanúsított az elsőfokú nyomozási bíró által előírt heti négy alkalom helyett, heti egy alkalommal köteles jelentkezni a lakhelye szerinti kerületi rendőrkapitányságon.
A „Fenyő-gyilkosság”1998. február 11-én történt Budapest II. kerületében, a Margit utcában, ahol az ismert üzletembert az autójában lelőtték. A Fővárosi Törvényszék 2017 májusában jogerősen életfogytig tartó fegyházbüntetésre ítélte a Fenyő János sérelmére elkövetett emberölés és az Aranykéz utcai robbantás elkövetőjét. A nyomozó hatóság az emberölés ügyében a felbujtói körre vonatkozó nyomozást 2012-ben elkülönítette, majd az évek során két alkalommal felfüggesztette, de 2017 októberében a nyomozás folytatását rendelték el, tekintettel a felmerült új bizonyítékokra. Ezek alapján a nyomozó hatóság 2018. április 17-én közölte Gy. T. terhelttel a megalapozott gyanút, amely szerint 1998 elején ő adott megbízást üzleti ellenfele, Fenyő János sértett megölésére. Ezzel egyidejűleg a nyomozó hatóság előtt egy másik büntetőeljárás is folyik Gy. T. sérelmére elkövetett zsarolás bűntette kísérletének gyanúja miatt. A két büntetőeljárás a bizonyítási eszközök tekintetében szorosan összefügg egymással.
A gyanúsított cselekménye bizonyítottság esetén felbujtóként előre kitervelten elkövetett emberölés bűntettének megállapítására alkalmas.
A Budai Központi Kerületi Bíróság 2018. április 20-án a gyanúsítottal szemben lakhelyelhagyási tilalmat és a mozgásának nyomkövető technikai eszközzel történő ellenőrzését rendelte el. Az elsőfokú bíróság határozata ellen az ügyész jelentett be fellebbezést a házi őrizet elrendelése érdekében, a gyanúsított és védője pedig a lakhelyelhagyási tilalom elrendelése miatt támadta a döntést.
A másodfokú bíróság egyetértett az elsőfokú bírói döntéssel abban, hogy szükséges a gyanúsítottal szemben kényszerintézkedés alkalmazása. A büntetőeljárás kiemelkedő tárgyi súlyú és büntetési tételű bűncselekmény miatt folyik, valamint jelentőséggel bír az is, hogy a gyanúsított jelentős vagyonnal, illetve külföldi kapcsolatokkal rendelkezik, ezért esetében fennáll a szökés, elrejtőzés veszélye. Azonban a másodfokú bíróság sem tartotta indokoltnak a lakhelyelhagyási tilalomnál súlyosabb kényszerintézkedés, így házi őrizet alkalmazását. A határozatának indokolásában kiemelte, hogy a 69 éves, büntetlen előéletű gyanúsított esetében figyelemmel a közéleti tevékenységére is, a lakhelyelhagyási tilalom szükséges, de ugyanakkor elegendő korlátozás ahhoz, hogy a jelenlétét biztosítsa. A mozgásának nyomkövetővel történő ellenőrzésével, illetve a jelentkezési kötelezettség előírásával együtt a szökés veszélye kiküszöbölhető. A másodfokú bíróság álláspontja szerint azonban az elérni kívánt célok biztosításához elegendő a gyanúsítottnak heti egy alkalommal jelentkeznie a kerületi rendőrkapitányságon.
A határozat jogerős.
Budapest, 2018. május 3.
Fővárosi Törvényszék Sajtóosztály