Fővárosi Törvényszék - Meghosszabbították a dunai hajóbaleset okozásával gyanúsított férfi letartóztatását

Szervezeti egység
Fővárosi Törvényszék

A Budai Központi Kerületi Bíróság (BKKB) a szökés, elrejtőzés, valamint a bizonyítás megnehezítésének veszélyére tekintettel egy hónappal – 2019. szeptember 30-ig – meghosszabbította annak az ukrán állampolgárságú férfinak a letartóztatását, akit halálos tömegszerencsétlenséget eredményező vízi közlekedés gondatlan veszélyeztetésének vétségével és más bűncselekménnyel gyanúsít az ügyészség.      

Az elsőfokú bíróság végzése szerint a gyanúsított letartóztatása óta a terhére rótt bűncselekmény tényállása és jogi minősítése nem változott, a megalapozott gyanú nem gyengült.

A terhelt Magyarországhoz semmilyen kötődéssel, míg munkájából kifolyólag európai helyismerettel és külföldi kapcsolatokkal rendelkezik. A gyanúsított ukrán állampolgár, az Európai Kiadatási Egyezményhez fűzött fenntartás alapján pedig Ukrajna nem adja ki más államnak saját állampolgárát. Mindezeket és a gyanú szerinti bűncselekmény tárgyi súlyát is figyelembe véve a terhelt esetében a szökés, elrejtőzés veszélye továbbra is fennáll.

A rendelkezésre álló szakértői vélemény alapján a gyanúsított elektronikus adatot törölt, ezáltal a bizonyítást megnehezítette. A lefoglalt mobiltelefon további vizsgálatára újabb szakértőt rendeltek ki. Az új szakvélemény alapján újabb releváns adatok, újabb tanúk kerülhetnek a hatóság látókörébe, így a nyomozás jelenlegi szakaszában megalapozottan feltehető, hogy a gyanúsított kényszerintézkedés alkalmazása nélkül a büntetőeljárásban részt vevő, vagy más személy befolyásolásával a bizonyítást veszélyeztetné.

A bíróság – a védői érvek ellenére – még a szigorúbb magatartási szabályokkal elrendelt bűnügyi felügyelet alkalmazását sem látta alkalmasnak a bizonyítás veszélyeztetésének kiküszöbölésére. A végzés szerint a kényszerintézkedéssel elérni kívánt célok az eljárás jelenlegi szakaszában kizárólag a letartóztatással biztosíthatók.

A BKKB a letartóztatás meghosszabbításának tartamát az ügyészségi indítványban szereplő három hónapnál rövidebb, egy hónap időtartamban állapította meg. Ennek oka az, hogy a bíróság álláspontja szerint a hamarosan elkészülő újabb informatikai szakvélemény alapján esetlegesen felmerülő nyomozati cselekmények elvégzésére a kényszerintézkedés egy hónappal való meghosszabbítása elegendő. A gyanúsítottnak a bizonyítási eljárás megnehezítésére vonatkozó kockázatát az újabb igazságügyi informatikai szakvélemény megállapításai alapján lehet ismét mérlegelni.

A végzés nem végleges.

Budapest, 2019. augusztus 30.

Fővárosi Törvényszék Sajtóosztály