Fővárosi Törvényszék - Négy év hat hónap fogházbüntetés szexuális erőszak és testi sértés bűntette miatt
2019. október 2-án a Pesti Központi Kerületi Bíróság négy év hat hónap fogházbüntetésre ítélte azt a férfit, aki a vád szerint 2018 októberében megtámadott és szexuálisan bántalmazott egy nőt Budapesten.
A vádirat szerint a vádlott 2018. október 14-én a X. kerületi Jászberényi úton bántalmazott és szexuális cselekményre kényszerített egy futónőt. A sértett a bántalmazás következtében 8 napon belüli és 8 túl gyógyuló sérüléseket szenvedett, maradandó fogyatékosság és súlyos egészségromlás nem alakult ki. A vádlott cselekményével csak egy helyszínre érkező férfi határozott fellépésének köszönhetően hagyott fel és ruháit hátrahagyva elmenekült. A rendőrök később a lakásán, egy hűtőszekrény mögé bújva találták meg.
Az ügyészség a vádlottat szexuális erőszak és testi sértés bűntettével vádolta.
A bizonyítási eljárást követően perbeszédében az ügyészség maradéktalanul fenntartotta a vádat, indítványában börtönben végrehajtandó szabadságvesztés kiszabását indítványozta. A védelem az enyhítő körülményeket felsorolva utalt a vádlott büntetlen előéletére, beismerő vallomására, őszinte megbánására és rendezett életvitelére. Hangsúlyozta, hogy a bűncselekmény elkövetése alkalomszerű volt, ami kizárólag azért következett be, mert a vádlott – szakértők által is alátámasztottan – elmeállapota miatt nem volt tisztában cselekménye következményeivel. Ebből fakadóan a védelem a büntetés korlátlan enyhítését kérte a bíróságtól, jelezve, hogy véleménye szerint jelen esetben a büntetési céloknak leginkább a felfüggesztett szabadságvesztés felelne meg.
A bíróság a váddal egyezően bűnösnek mondta ki a vádlottat, őt halmazati büntetésként 4 év 6 hónap fogházbüntetésre és 5 év közügyektől eltiltásra ítélte, valamint rendelkezett a bűnügyi költségek viseléséről is.
Indokolásában a bíróság elmondta, hogy a bizonyítási eljárás során megállapítást nyert, hogy a sértett 8 napon túl gyógyuló sérülései maradandó fogyatékosságot és súlyos egészségromlást nem eredményeztek. Súlyosító körülményként értékelte az éjszakai elkövetést, valamint a kitartó elkövetési módot. Jelezte, hogy szokványos esetben az ittasság súlyosító körülménynek számít. A vádlott esetében viszont kis mennyiségű alkoholtól keletkezett olyan toxikus hatás, amely korlátozta abban, hogy cselekménye következményeit felismerje és ennek megfelelően cselekedjék, így ezt enyhítő körülményként kell értékelni. Ez a kóros elmeállapot a jogszabály alapján a büntetés korlátlan enyhítésére ad lehetőséget. További enyhítő körülmény volt, hogy a vádlott büntetlen előéletű, tettét beismerte és őszintén megbánta, egyébként rendezett életvitelű, valamint egy kiskorú eltartásáról gondoskodik.
A bíróság az enyhítő körülmények túlsúlyát figyelembe véve szabta ki a vádlottal szemben a 4 év 6 hónap szabadságvesztés büntetést, melynek végrehajtási fokozatát a vádlott személyi körülményei okán fogházban állapította meg.
Az ügyészség súlyosításért, a vádlott és a védelem enyhítésért fellebbezett, így az ítélet nem jogerős.
Budapest, 2019. október 2.
Fővárosi Törvényszék Sajtóosztály