Fővárosi Törvényszék - Pisztollyal fenyegetőzött, pénzt és ékszert rabolt, a bíróság meghosszabbította a letartóztatását
A Budai Központi Kerületi Bíróság három hónapra – 2021. április 28-ig – meghosszabbította annak a nőnek a letartóztatását, akit rablás bűntettével gyanúsít az ügyészség.
A megalapozott gyanú szerint a terhelt egy újpesti buszmegállóban a sértetthez lépve először 3000 forintot követelt tőle, majd miután az közölte, hogy nem tud adni, egy kemény tárgyat nyomott az oldalához és többek között azt mondta, hogy pisztoly van nála. A sértett megijedt, ezért átadta a nála lévő 16.500 forintot. A gyanúsított ezt követően ráparancsolt, hogy menjenek el a legközelebbi bankautomatához és a pénztárcájában látott bankkártyával is vegyen fel pénzt és azt adja át neki. A sértettnek 5000 forintot sikerült felvennie a bankszámlájáról, amit a terhelt el is rakott. Miután a gyanúsított a sértett aranygyűrűjét is elvette, arra utasította őt, hogy menjenek el taxival a dunakeszi Auchanhoz. Ott a sértett értékesítse a mobiltelefonját, hogy ezzel további pénzhez jusson a terhelt.
A bevásárlóközpontban a sértett egy biztonsági őrhöz szaladva segítséget kért. Elmondta, hogy a gyanúsítottnál fegyver van és ki akarja őt rabolni. Ekkor a gyanúsított azt mondta a biztonsági őrnek, hogy a sértett pszichiátriai kezelés alatt áll, és nála nincs is fegyver. Miközben a megfélemlített nő az őrhöz beszélt, a gyanúsított sietve taxival távozott. A bűncselekménnyel okozott kár mintegy 83 ezer forint.
A gyanúsított cselekménye – bizonyítottság esetén – rablás bűntettének a megállapítására alkalmas.
A bíróság megállapította, hogy a gyanúsított szökésének, elrejtőzésének, valamint a bizonyítás megnehezítésének veszélye miatt indokolt a letartóztatásának meghosszabbítása.
A terhelt egzisztenciális körülményei rendezetlenek. Bejelentett lakcímén életvitelszerűen nem tartózkodik, tartózkodási helyét a hatóságok felé nem jelentette be. Elmondása szerint férje tartja el, akinek igazolt havi jövedelme 162.000 forint, amely még a lakhatási költségüket sem fedezi. Büntetlen előéletű, ellene más büntetőeljárás nincs folyamatban, azonban az elmúlt két évben 18 szabálysértési eljárás indult ellene. A gyanúsított terhére rótt bűncselekmény tárgyi súlya jelentős, bizonyítottság esetén kettőtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető.
A nyomozás folyamatban van, még további tanúkihallgatások, szembesítések és egyéb eljárási cselekmények vannak hátra, így – a bűncselekmény jellegére tekintettel – alaposan feltehető, hogy a terhelt – szabadlábra kerülése esetén – a sértettet vagy a tanúkat megfélemlítené, jogellenesen befolyásolná.
A bíróság megítélése szerint a döntéshozatal során nem hagyható figyelmen kívül az a körülmény sem, miszerint a terhelt jelen eljárásban már állt bűnügyi felügyelet alatt, azonban a nyomkövetőt levágta magáról, a kényszerintézkedés magatartási szabályait nem tartotta be.
A fentiekre tekintettel a bíróság megállapította, hogy a kényszerintézkedéssel elérni kívánt célok csak a legszigorúbb kényszerintézkedés meghosszabbításával érhetők el.
Budapest, 2021. január 25.
Fővárosi Törvényszék Sajtóosztály