Fővárosi Törvényszék - Rendőrségi határozatok bírósági felülvizsgálata - március 15-ére bejelentett rendezvény
Beküldés dátuma
2017.03.14. - 22:25
Szervezeti egység
Fővárosi Törvényszék
A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 2017. március 14-én meghozott végzéseivel hatályon kívül helyezte Budapest Rendőrfőkapitányának azon határozatait, amelyekkel megtiltotta a „kitelepülés és síposztás” elnevezésű 2017. március 15-i rendezvény megtartását.
Juhász Péter, az Együtt elnöke a Nemzeti Múzeum környékén több területre rendezvényt jelentett be 2017. március 6-án, majd március 10-én Budapest Rendőrfőkapitányához. A bejelentések szerint a rendezvényen helyszínenként várhatóan 20-30 fő vesz részt, 2-2 fő rendezővel.
Budapest Rendőrfőkapitánya a rendezvény megtartását 2017. március 8-án és március 12-én kelt határozataival megtiltotta, többek között arra hivatkozva, hogy az mások jogainak és szabadságának sérelmével járna.
Juhász Péter mindkét rendőrségi határozat ellen felülvizsgálati kérelemmel élt a bíróságon.
A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság végzéseinek indokolásában kifejti, hogy a bíróságnak abban kellett állást foglalnia, hogy a rendőrség törvényesen tiltotta-e meg a rendezvény megtartását.
A gyülekezési törvény értelmében a gyülekezési jog gyakorlása keretében békés összejövetelek, felvonulások és tüntetések tarthatók, amelyeken a résztvevők a véleményüket szabadon kinyilváníthatják. A bíróság felhívta a figyelmet arra, hogy a gyülekezési jog eleve csak mások jogainak sérelmével valósítható meg.
A gyülekezési törvény tételesen felsorolja azokat az okokat, amelyek miatt a rendőrség megtilthatja a bejelentéshez kötött rendezvény megtartását. Így amennyiben az a népképviseleti szervek vagy a bíróságok zavartalan működését súlyosan veszélyeztetné, vagy ha a közlekedés más úton nem biztosítható. Ilyen okot a bíróság nem talált.
Hivatkozott a bíróság arra is, hogy az Alaptörvény IX. cikk (5) bekezdése kimondja, hogy a véleménynyilvánítás szabadságának a gyakorlása nem irányulhat a magyar nemzet, a nemzeti, etnikai, faji vagy vallási közösségek méltóságának megsértésére, ezen alaptörvényi szakaszokra hivatkozással azonban nem lehet megtiltani egy rendezvény megtiltását, hiszen a tiltó okokat a gyülekezési törvény tételesen felsorolja.
A bíróság megállapította, hogy a mindössze 20-30 fő részvételével lebonyolított, összesen másfél óra időtartamú rendezvény kapcsán a rendőrség konkrét tényekkel nem igazolta, hogy a rendezvény aránytalan sérelmet okoz mások nemzeti ünnepen történő méltóságteljes részvételének jogában. Ezért a bíróság megállapította, hogy nem állnak fenn a gyülekezési jog korlátozhatóságának feltételei és a rendőrségi határozatokat hatályon kívül helyezte.
A végzések jogerősek.
Budapest, 2017. március 14.
Fővárosi Törvényszék Sajtóosztály