Fővárosi Törvényszék – „Rezsicsökkentő” rendszer kiépítésével és olcsó repülőjegyekkel csaló férfit ítélt börtönbüntetésre a bíróság
91 rendbeli kisebb kárt okozó, üzletszerűen elkövetett csalás bűntette, 46 rendbeli nagyobb kárt okozó, üzletszerűen elkövetett csalás bűntette, jogtalan elsajátítás vétsége és közokirat-hamisítás bűntette miatt 4 év 6 hónap börtönbüntetésre és 5 év közügyektől eltiltásra ítélt a Budapesti II. és III. Kerületi Bíróság egy férfit, aki az általa elkövetett csalássorozatoknak több száz sértettet károsított meg több mint 70 millió forint értékben. A bíróság ítéletében egyes polgári jogi igényekről rendelkezett, míg mások érvényesítését egyéb törvényes útra utasította.
A tegnapi ítélet szerint a vádlott 2014 és 2017 között Magyarország területén jogtalan haszonszerzési célból internetes hirdetés útján úgynevezett „fűtés- és áramdíj nullázó termékcsomag”, „rezsicsökkentő”, „energia-optimalizáló”, továbbá „környezetbarát házi energiatermelő” rendszer bérletét ajánlotta fel a megtévesztett sértetteknek.
A vádlott azt állította, hogy a cégei által forgalmazott rendszer egy hőszivattyú, egy háztetőre szerelt napelem és egy szélkerék együtteséből áll, amelynek előnye, hogy több energiát termel meg, mint amennyit a fogyasztó elhasznál, így a megtermelt többlet energiát egy magyar áramszolgáltatónak értékesítik, az ebből befolyt összeg 10%-át pedig megkapja az érintett fogyasztó.
A megrendelőknek úgynevezett regisztrációs/csatlakozási díjat, azaz napelemes rendszerenként 350.000-690.000 forint közötti összeget kellett megfizetniük.
Az ígért környezetbarát házi energiatermelő rendszer tényleges kiépítése végül csak három, bemutatóként szereplő háznál történt meg, a rendszer telepítése ugyanis már a szerződések megkötésekor sem állt szándékában a vádlottnak. A férfi tényleges célja az volt, hogy a sértettek tévedésbe ejtésével, a regisztrációs/csatlakozási díjként megfizetett összegeket megszerezze.
A terhelt a fentieken kívül 2013 novemberében belépett tulajdonosként egy, a Thaiföldi Királyságban bejegyzett, búvároktatással foglakozó vállalkozásba, majd később a cég egyik tagjának hamisan azt állította, hogy üzletet kötött egy nemzetközi légitársasággal, ezért az ő saját cégén keresztül olcsóbban lehet repülőjegyekhez jutni. A vádlott megkérte a férfit, hogy a búvároktató vállalkozás közösségi oldalán tegyen közzé egy hirdetést, miszerint korlátozott számban, nagyon kedvezményesen lehet repülőjegyet vásárolni a Bécs-Dubaj-Phuket útvonalra. A hirdetésre jelentkezőknek a repülőjegy árát a vádlott cégének számlájára kellett átutalniuk. A vádlott vállalkozása azonban nem állt szerződéses kapcsolatban a légitársasággal, a terhelt célja a sértettek megtévesztése, és az általuk átutalt összegek megszerzése volt.
A bíróság a büntetés kiszabásakor enyhítő körülményként értékelte többek között a terhelt és gyermeke egészségi állapotát, valamint kis mértékben az időmúlást, míg súlyosító körülmény volt a többszörös halmazat.
Az ítéletet az ügyészség tudomásul vette, míg a vádlott és védője elsősorban felmentésért, másodsorban pedig enyhébb büntetés kiszabásáért jelentett be fellebbezést.
Budapest, 2022. 06. 10.
Fővárosi Törvényszék Sajtóosztály