Fővárosi Törvényszék - sikkasztás büntette
A Fővárosi Törvényszék a 2015. február 27-én kihirdetett elsőfokú ítéletében 2 év börtönbüntetésre és 2 év közügyek eltiltására ítélte B. Zoltán vádlottat különösen nagy értékere, valamint jelentős értékre elkövetett sikkasztás büntette miatt.
A Fővárosi Törvényszék elsőfokú ítélete szerint B. Zoltán 2008. június 30-án megvásárolt egy olyan nemzetközi árufuvarozással foglalkozó Kft. 50 %-os üzletrészét, amely terepjárót, kamionokat és nyergesvontatókat lízingelt pénzügyi intézményektől. A cég üzletrészének eladására azért került sor, mert a gazdasági válság miatt a cégvezető nem tudta kitermelni a lízingdíjakat és béreket. A vádlott egy hónapig tudta finanszírozni a Kft.-t és megfizetni a több millió forintos lízingdíjakat. Ezután fizetési kötelezettségeinek ő sem tudott eleget tenni, ezért a lízingcégek a szerződéseket felmondták és felszólították a fennálló tartozásának rendezésére, valamint a lízingbe vett járművek visszaadására.
B. Zoltán többször kért haladékot a tartozása megfizetésére illetve megígérte annak rendezését is. Azonban a további lízingdíjakat nem fizette és a lízingtárgyakat sem szolgáltatta vissza a pénzintézeteknek, hanem hirdetést adott fel a cég üzletrészének értékesítésére. A hirdetésre egy olyan személy jelentkezett, aki az üzletrész vásárlás feltételéül szabta, hogy a járművek rendelkezzenek harmadik országos engedéllyel, mert azokkal Ukrajnában és Oroszországban kíván fuvarozási tevékenységet folytatni.
Miután a vádlott megszerezte a kért papírokat, megegyeztek abban is, hogy a B. Zoltán kiszállíttatja a lízingelt eszközöket Ukrajnába és addig adja bérbe azokat, amíg alá nem írják a cég üzletrészének átruházásáról szóló adásvételi szerződést. A vádlott tisztában volt azzal, hogy a lízingszerződések értelmében a lízingtárgyak a futamidő alatt a lízingcég tulajdonát képezik, azokkal nem rendelkezhetett, így nem adhatta bérbe sem. Ennek ellenére a tulajdonos pénzintézetek tudta, engedélye, beleegyezése, valamint tájékoztatása nélkül 18 ezer euróért bérbe adta azokat és külföldre szállíttatta. A sértettek felé fennálló tartozását nem egyenlítette ki, illetve a járműveket nem szolgáltatta vissza, azok hollétéről tájékoztatást nem adott.
B. Zoltán cselekményével az egyik lízing cégnek 65.692.000 forint, míg a másik sértettnek 23.860.000 forint kárt okozott, mely részben térült meg. Az egyik kamiont 4 évvel később az ukrán-lengyel határon tartóztatták fel, így a kár közel kilenc millió forint értékben megtérült. A sértett tulajdonát képező többi gépjármű azóta is ismeretlen helyen van. A bíróság a vádlottal szemben a bűncselekmény elkövetéséből eredő vagyonra, a bérleti díj erejéig vagyonelkobzást is alkalmazott, 4.585.500 forint összegben.
Az ítélet jogerős.
Budapest, 2015. március 2.
A Fővárosi Törvényszék Sajtóosztálya