Fővárosi Törvényszék - sikkasztás és lőfegyverrel történő visszaélés
Beküldés dátuma
2014.05.23. - 16:50
Szervezeti egység
Fővárosi Törvényszék
A Pesti Központi Kerületi Bíróság 2014. május 23-án gyorsított eljárásban 4 év 8 hónap börtönbüntetsére ítélte J. R. vádlottat jelentős értékre elkövetett sikkasztás bűntette és lőfegyverrel visszaélés bűntette miatt.
A vádlott a kiszabott büntetés fele részének kitöltését követően bocsátható feltételes szabadságra.
Az ítélet szerint J. R. egy biztonsági cég fegyveres értékszállítója volt. Előre eltervezte, ha alkalma lesz rá, magára költi az őrzésére bízott pénzt. J. R. 2014. május 20-án a pénzszállító gépkocsiból kivett 25.100.000 forintot, majd egy plázába ment, ahová annak ellenére magával vitte a lőfegyverét is, hogy azt csak a munkaidejében hordhatta. Az áruházban átöltözött civil ruhába, majd a pénzből mintegy három millió forint értékben ruhát és műszaki cikkeket vásárolt, továbbá körülbelül 500 ezer forintot elköltött egy éjszakai szórakozóhelyen.
Amikor néhány nappal később elfogták, előkerült a közel 22 millió forint készpénz, amit visszaadtak a sértettnek, így részben megtérült a kár.
A bíróság a vádlott javára enyhítő körülményeket értékelte a büntetlen előéletét, a fiatal felnőtt korát, a bűncselekmény beismerését, a megbánást, valamint azt, hogy az okozott kár nagy része megtérült. Súlyosító körülmény volt ugyanakkor, hogy már több napja tervezte a cselekményt és visszaélt a személy vagyonőrökbe fektetett bizalmi viszonnyal.
A bíróság vádlottat ezért 5 évre eltiltotta a személy-és vagyonőri foglalkozás gyakorlásától is.
Az ítélet nem jogerős, mert az ügyész súlyosításért, míg a vádlott és a védő enyhítés miatt jelentett be fellebbezést.
A bíróság elutasította az ügyésznek a vádlott előzetes letartóztatására irányuló indítványát és J. R-t lakhelyelhagyási tilalommal sújtotta. A végzés szerint a szökés és elrejtőzés veszélye miatt ugyan indokolt a vádlott ellenőrzése, mivel azonban rendezett életvitelű és először követett el bűncselekményt, nem szükséges a tényleges szabadságelvonással járó kényszerintézkedés alkalmazása.
A kényszerintézkedés ügyében hozott végzést az ügyész, a vádlott és a védő is tudomásul vette.
A büntetőügyben másodfokon a Fővárosi Törvényszék dönt.
Budapest, 2014. május 23.
A Fővárosi Törvényszék Sajtóosztálya