Fővárosi Törvényszék - Több mint 2 milliárd forint kártérítés bűnszervezetben elkövetett csalás bűntette miatt

Szervezeti egység
Fővárosi Törvényszék
Közel 300 rendbeli különösen nagy kárt okozó, bűnszervezetben elkövetett csalás bűntette miatt 11 év fegyházbüntetésre ítélte F. A. vádlottat a Fővárosi Törvényszék 2017. június 26-án. A további 28 vádlott közül ugyancsak a bűnszervezet tagja volt 12 terhelt, akiket szintén végrehajtandó szabadságvesztésre ítélt a törvényszék. A bűnszervezet tagjai büntetésükből feltételes szabadságra sem bocsáthatóak. További négy vádlott esetében a bíróság a bűnösség megállapítása mellett részben végrehajtandó, részben felfüggesztett szabadságvesztést szabott ki. Ugyanakkor a törvényszék 12 vádlottat felmentett a vagyon elleni bűncselekmények alól bizonyítottság hiányában.
 
A bűnösnek kimondott vádlottakat több mint 2 milliárd forint, 95 ezer dollár és 860 ezer euró kártérítés megfizetésére kötelezte a bíróság a sértettek részére.
 
A Főváros Főügyészség F. A. és 28 társa ellen 2015. március 5-én és egy évvel később, 2016. március 3-án benyújtott vádirataiban különösen nagy kárt okozó, bűnszervezetben, üzletszerűen elkövetett csalás bűntette miatt emelt vádat. A vádiratok szerint a vádlottak összesen mintegy 8 és fél milliárd forint kárt okoztak.
 
A Fővárosi Törvényszék a két büntetőeljárást az abban szereplő terheltek azonossága miatt 2016. március 17-én egyesítette. 
 
A vádlottak tagadták a bűncselekmények elkövetését. F. A. védekezése lényegében az volt, hogy bár összegyűjtötte a pénzt, de azt nem sikerült befektetni, illetve a pénzt egy általa meg nem nevezett személynek adta tovább. A többi vádlott azzal védekezett, hogy valamennyien továbbadták a befektetésre szánt pénzt a hierarchiában felettük állóknak és lényegében magukat a bűncselekmény áldozatainak tekintették.
 
A törvényszék az ítéletét hatvan tárgyalási napot követően, többek között harminc vádlott, 450 tanú meghallgatása, kb. 30.000 oldalnyi nyomozati irat, több száz oldalas tárgyalási jegyzőkönyvek, titkos információ gyűjtés, titkos adatszerzés, a híváslisták, kölcsönszerződések ismertetése után hozta meg. 
 
A bíróság a vádlottak bűnösségét az egymást is terhelő vádlotti, illetve a sértettek vallomására alapította, akik azt állították, hogy a pénzüket befektetésre adták át a vádlottaknak. A kár összege tekintetében a bíróság is bizonyítottnak látta a 8 és fél milliárd forintot.
 
Mivel a vádlotti és sértetti vallomások egymással összhangban álltak, a bíróság a bűnösség mellett meg tudta állapítani a bűnszervezeti elkövetést is, vagyis azt, hogy a terheltek hosszabb időre szervezkedtek, összehangoltan működő csoportot alkottak, amelynek célja ötévi vagy ezt meghaladó szabadságvesztéssel büntetendő szándékos bűncselekmények elkövetése volt.
 
A felmentő ítéleti rendelkezéseket a törvényszék azzal indokolta, hogy nem lehetett bizonyítani, hogy ezen vádlottak tudomással bírtak volna arról, hogy a sértetteket egy nem létező befektetéshez szervezték.
 
A terheltekkel szemben kiszabható büntetés a bűnszervezeti elkövetés miatt akár 20 évig tartó szabadságvesztés is lehetett volna. A különböző mértékű szabadságvesztések kiszabásakor a törvényszék figyelemmel volt a sértettek azon közrehatására, hogy nem voltak körültekintőek, amikor a pénzüket irreális, közgazdaságilag nem igazolható hozamok ígéretével befektették be.
 
Az ítélethirdetést követően a vádlottak közül F. A. vádlott előzetes letartóztatását fenntartotta a törvényszék és elrendelte további 4 vádlott lakhelyelhagyási tilalmát. 
 
Az ítélet nem jogerős, mert az ügyész fellebbezést jelentett be súlyosítás és a felmentések miatt bűnösség megállapítása érdekében.
 
Budapest, 2017. június 26.
 
Fővárosi Törvényszék Sajtóosztály