Fővárosi Törvényszék - Ügyészi perbeszéddel folytatódott S. P. és társainak bírósági eljárása

Szervezeti egység
Fővárosi Törvényszék

2019. március 21-én a Fővárosi Törvényszéken ügyészi perbeszéddel folytatódott az a tárgyalás sorozat, amelyben az ügyészség S. P.-t és 5 társát nyereségvágyból, több emberen elkövetett emberölés bűntettével vádolja. Az ügyészség a mai napon az eredeti vádat továbbra is fenntartotta. A 2015 októbere óta folyó megismételt büntetőeljárásban várhatóan ez év májusában születik elsőfokú ítélet.

A vádirat szerint – más súlyos bűncselekmények mellett – S. P. és társai gyilkolták meg 2004 novemberében azt a kalocsai házaspárt, akik illegális pénzváltással foglalkoztak. A holttesteket egy erdős részen elásták, a szállításukra használt autót az erdőben feldarabolták és felgyújtották. A régóta húzódó ügy megismételt elsőfokú büntetőeljárása során lezárult a bizonyítás. Mai perbeszédében az ügyész – fenntartva a vádat – az I., a IV. és a VI. rendű vádlottakra tényleges életfogytiglani szabadságvesztés büntetésének kiszabását, a II. és III. rendű vádlottakra életfogytig tartó szabadságvesztés kiszabását a feltételes szabadságra bocsátás lehetőségével, az V. rendű vádlottra pedig határozott idejű fegyházbüntetés kiszabását indítványozta.

A bűncselekménnyel kapcsolatban az ügyészség eredetileg az akkori nevükön még a Pest Megyei Bíróságon, a Fővárosi Bíróságon, valamint a Komárom-Esztergom Megyei Bíróságon nyújtott be vádiratot. Az ügyek egyesítése a Pest Megyei Bíróságon történt meg, ahol négy bíró is tárgyalta az ügyet. Ott az I. rendű vádlott mind a négy bíró kizárását kérte. 58 tárgyalási nap után a teljes Pest Megyei Bíróság bejelentette az elfogultságát, ezért a Fővárosi Ítélőtábla 2012. január 31-én a Fővárosi Törvényszéket jelölte ki az ügy letárgyalására, ahol a büntetőeljárást elölről kellett kezdeni. A Fővárosi Törvényszék kevesebb mint két év alatt, 70 tárgyalási nap után nem jogerősen befejezte a bizonyítási eljárást és ítéletet hirdetett. Ezt követően a Fővárosi Ítélőtábla hatályon kívül helyezte az elsőfokú ítéletet, és a büntetőeljárás megismétlésére kötelezte a Fővárosi Törvényszéket.

A 2015 októbere óta tartó megismételt büntetőeljárás során a bíróság több mint 19.000 oldal nyomozati iratot dolgozott fel, száznál több tanúvallomás ismertetésére került sor és szükséges volt  bizonyos tanúk ismételt meghallgatása is. Számos tanú esetében meghallgatásuk több tárgyalási napot is igénybe vett. Ezen felül a nyomozás során kirendelt szakértők szakvéleményét is mérlegelnie kellett a bíróságnak – ezek száma meghaladta a harmincat. A bizonyítási eljárás 90 tárgyalási napot vett igénybe, amelynek során közel 3.500 oldal tárgyalási jegyzőkönyv készült.

Lassította az ügyet az is, hogy az új büntetőeljárási törvény (Be.) hatályba lépése miatt a bíróságnak ki kellett zárnia az eljárásból a III. rendű vádlott védőjét, mivel ő korábban egy tanú segítőjeként járt el az ügyben, és ezt az új Be. tiltja. A kizárást követően nem sokkal az új kirendelt védő felmentését kérte arra hivatkozva, hogy cégjogra specializálódott ügyvédként felelősséggel nem tudja ellátni a III. rendű vádlott védelmét ebben a kiemelkedő tárgyi súlyú ügyben. Ezt követően újabb védő kirendelésére került sor. Ekkor meg kellett ismételni a tárgyalássorozatnak az új Be. hatályba lépését követően megtartott azon részeit, amelyben a III. rendű vádlott is érintett volt.

2018 decemberében a letartóztatásban lévő VI. rendű vádlott hirtelen komolyabban megbetegedett, így a 2019 januárjára tervezett tárgyalási napokból mindösszesen egy nap volt megtartható, ahol a VI. rendű vádlottat nem érintő bizonyítás felvételére került sor.

Az ügyészi perbeszédet követő tárgyalási napokon a védelem tart perbeszédeket, majd a vádlottak szólalnak fel az utolsó szó jogán. A büntetőeljárás ezúttal várhatóan ez év májusában zárulhat elsőfokon.

 

Budapest, 2019. március 21. 

 

Fővárosi Törvényszék Sajtóosztály