Fővárosi Törvényszék - Végrehajtandó fegyházbüntetés többrendbeli fegyveresen elkövetett rablás miatt
Beküldés dátuma
2017.04.27. - 11:47
Szervezeti egység
Fővárosi Törvényszék
A Fővárosi Törvényszék 2017. április 26-án ítéletet hirdetett a P. R. és társai ellen jelentős értékre fegyveresen elkövetett rablás bűntette és más bűncselekmények miatt indult büntetőügyben.
A bíróság P. R. I. rendű vádlottat többrendbeli rablás bűntettében, magánlaksértés, személyi szabadság megsértése, lőfegyverrel visszaélés, orgazdaság, közúti veszélyeztetés, közokirat hamisítás és egyedi azonosító jellel visszaélés bűntettében, valamint többrendbeli testi sértés, rongálás, okirattal visszaélés, garázdaság vétségében mondta ki bűnösnek és ezért halmazati büntetésül 14 év fegyház büntetésre ítélte, 39 millió forint vagyonelkobzást rendelt el vele szemben, valamint 10 évre eltiltotta a járművezetéstől és a közügyek gyakorlásától.
É. Z. II. rendű vádlottat 12 év fegyház büntetésre ítélte és vele szemben 23 millió forint vagyonelkobzást rendelt el, valamint 10 évre eltiltotta a közügyek gyakorlásától. K. N. III. rendű vádlottat 5 év fegyház büntetésre ítélte és vele szemben 21 millió forint vagyonelkobzást rendelt el, valamint 10 évre eltiltotta a közügyek gyakorlásától. A bíróság E. A. I. IV. rendű vádlottat felmentette.
A Fővárosi Főügyészség 2013. június 26-án emelt vádat többrendbeli fegyveres rablás, lőfegyverrel visszaélés, magánlaksértés, személyi szabadság megsértése, testi sértés és más személy, illetve vagyon elleni bűncselekmények elkövetése miatt. Ezt követően a Fővárosi Főügyészség 2014. július 17-én újabb vádiratot nyújtott be P. R. I. rendű vádlott ellen szintén fegyveres rablás elkövetése miatt. A bíróság a jelen ügyhöz egyesítette továbbá a Budakörnyéki Ügyészség által 2012. májusban benyújtott vádirat alapján indult büntetőügyet is, amelyben P. R-t közúti veszélyeztetés bűntettével vádolták.
A bíróság három és fél év alatt 68 tárgyalási napot tartott az ügyben, melyeken számos tanút és szakértőt hallgatott meg.
A bíróság az ítéletének szóbeli indokolását az általa megállapított tényállás összefoglalásával kezdte. P. R. I. rendű vádlott 2008-tól nem rendelkezett legális jövedelemmel és anyagi problémái megoldása érdekében 2009-ben elhatározta, hogy rablással fog pénzt szerezni. A fegyveres rablások elkövetésére részben Pomázon és környékén lakó gazdag vállalkozók, részben a Magyar Posta Zrt. részére értékszállítást végző gazdasági társaság sérelmére került sor. Az elkövetéshez egy AK 47-es gépkarabélyt és több kisebb – többnyire a pénzszállítóktól megszerzett – maroklőfegyvert használt. Az I. rendű vádlott bevonta É. Z. II. rendű vádlottat is a bűncselekmények elkövetésébe, aki ebben az időszakban szintén nem rendelkezett munkával. A II. rendű vádlott korábban biztonsági őrként dolgozott egy olyan pénzszállító cégnél, amely szerződésben állt a Magyar Posta Zrt.-vel, így a munkája során több postahivatalból is szállított pénzt és ez a tapasztalata segítséget jelentett a rablásoknál. A II. rendű vádlott az I. rendűhöz hasonlóan szintén értett a motorokhoz és mindketten tudtak motort vezetni is, amelynek a bűncselekmények elkövetése során hasznát vették.
A fegyveres rablások elkövetésére olyan helyszíneken került sor amelyet a vádlottak jól ismertek. A bűncselekmények elkövetését előre, a legapróbb részletekig megtervezték. Az I. rendű vádlott fegyvereket szerzett be és motort vásárolt, amelyeket az egyes rablások elkövetése után gyakran lecserélt, vagy gyakran változó, általában bérelt rejtekhelyen helyezett el. A bűncselekményeket mindig bukósisakban vagy maszkban követték el, amiket P. R. szintén gyakran kicserélt vagy átfestett. A rablások során P. R. volt az irányító, É. Z. II. rendű vádlott általában a gyors menekülést biztosította, de időnként ő is részt vett a sértettek fenyegetésében és bántalmazásában. Az egyes cselekmények elkövetése után P. R. minden alkalommal igyekezett megsemmisíteni a használt eszközöket és az ujjlenyomatokat, illetve a DNS nyomokat eltüntetni. A rablásokkal megszerzett pénzből az I. rendű vádlott az eljárás során meg nem határozható összegeket adott a II. rendű és a III. rendű vádlottaknak, a saját részéből pedig kölcsönöket adott, illetve ingatlanokat vásárolt és sokat költött szerencsejátékra is.
Az I. rendű vádlott egy rablásba bevonta K. N. III. rendű vádlottat is, akinek 2009-től szintén nem volt legális jövedelme, büntetőeljárás is folyt vele szemben, és a családi körülményei miatt is pénzre volt szüksége.
Az I. rendű vádlott még 2005 decemberében, a Szentendrei úti AGIP benzinkút területén is fegyveres rablást követett el egy értékszállító jármű sérelmére, ez volt az a bűncselekmény, amelynek elkövetésével az ügyészség 2014 júliusában vádolta meg.
Az értékszállítást végző gazdasági társaságok sérelmére elkövetett bűncselekményekkel okozott kár több mint 200 millió forint, a magánszemélyeknek okozott kár pedig mintegy 15 millió forint volt.
Az eljárás során nem volt bizonyítható E. A. I. IV. rendű vádlott részvétele a terhére rótt rablásban, ezért őt a bíróság bizonyítottság hiányában valamennyi terhére rótt bűncselekmény vádja alól felmentette. A bíróság P. R. I. rendű vádlottat 2 rendbeli fegyveres rablás bűntette, K. N. III. r. vádlottat pedig 1 rendbeli fegyveres rablás bűntette alól szintén bizonyítottság hiányában felmentette.
Az ítélet nem jogerős.
Budapest, 2017. április 27.
Fővárosi Törvényszék Sajtóosztály
A bíróság a másodfokú határozat meghozataláig elrendelte P. Richárd és É. Zoltán előzetes letartóztatását.