Fővárosi Törvényszék - zsarolás bűntette
A Fővárosi Törvényszék 2014. január 31. napján társtettesként elkövetett zsarolás bűntette miatt dr. Sz. B-t 2 év 8 hónap, F. L-t 3 év börtönbüntetésre és öt év közügyektől eltiltásra ítélte, mert egy elhunyt, jómódú osztrák üzletember elhantolt földi maradványait Magyarországra szállították, majd annak visszaadásáért hat millió eurót követeltek a hozzátartozóktól.
A vádlottak a szabadságvesztés kétharmadának letöltése után bocsáthatóak legkorábban feltételes szabadságra.
N. Z-t ugyanakkor bizonyítottság hiányában felmentette a bűncselekmény alól.
Az ügyészség a vádlottakat bűnszövetségben, folytatólagosan, társtettesként elkövetett zsarolás bűntettével vádolta.
Az ítélet szerint, a bűncselekményt az eljárás során végig tagadó, dr. Sz. B. és F. L., valamint ismeretlen társai megállapodtak abban, hogy F. F. sértett földi maradványait tartalmazó koporsóját elhozzák egy osztrák temető kriptájából, és 6 millió eurót fognak követelni a vagyonos családtól cserében.
A tervet F. L. négy ismeretlen társával és N. Z-nal 2008. november 12. és 14. között hajtotta végre és a koporsót Magyarországon rejtették el.
A F. család és megbízottja 2008. december 11-től több, mint 40 zsaroló emailt kapott magyarországi, romániai és ausztriai gyorséttermekből Clodion aláírással azzal, ha a földi maradványokat tartalmazó koporsóért nem fizetnek 6 millió eurót, akkor azt megsemmisítik.
A F. család 2009. májusában bizonyítékot akart arról, hogy a koporsó valóban a zsarolónál van, ezért 100 ezer eurót ajánlott fel, ha az abban lévő fiolát eljuttatja a részükre.
dr. Sz. B. megállapodott F. L-val, hogy a fiolát elviszi Bécsbe és ő veszi át a 100 ezer eurót. A család képviselőjétől csak a második egyeztetés után, 2009. július 3-án, egy csokoládés dobozban F. L. megkapta a 100 ezer eurót.
A hozzátartozók azonban a teljes váltságdíj kifizetése előtt további bizonyítékot szerettek volna, ezért megkérték Clodiont, hogy a külső koporsóból egy virágmintás anyagdarabot is juttassanak el a részükre, amit dr. Sz. B. vádlott N. Z-nal küldött el, aki 2009. november 17-én Budapesten a Szent István Bazilika előtt újabb 100 ezer euró vett át.
N. Z. azonban észrevette, hogy a F. család által megbízott magyarországi magánnyomozók figyelik őt, ezért először megpróbált elmenekülni, de röviddel később megadta magát és feltárta a cselekményt, a pénzt átadta és megnevezte társait is.
A magánnyomozók felvették a kapcsolatot dr. Sz. Barnabással, aki telefonon árulta el a koporsó rejtekhelyét.
A F. család tényleges kára, az először átadott 100 ezer euró volt, ami az elkövetéskori árfolyamon számolva 27.122.000.- Ft, nem térült meg.
Az indoklás szerint az email leveleket író Clodion személyét megállapítani nem lehetett és azt sem lehetett bizonyítani, hogy N. Z. tudott volna arról, hogy a sírrablás zsarolási céllal történik.
Az ítélet szerint a bíróság nem fogadta el dr. Sz. B.s és F. L. vádlottak azon védekezését, hogy F. L-t külföldi személyek megzsarolták egy állítólagos bűncselekmény miatt, és megfenyegették azzal, ha egy koporsót nem hoz el egy kriptából, értesítik a rendőrséget.
A bíróság az ítélet indoklásában rámutatott arra, hogy a vádlottak tudtak a zsaroló emailek tartalmáról és pénzátadásokról is, és annak ellenére, hogy a Clodion, valamint a többi elkövető személyét az eljárás során beazonosítani nem lehetett, ez még nem zárta ki a büntetőjogi felelősségüket.
A vádlottak bűnösségét N. Z. ténybeli beismerő vallomása, az azt alátámasztó magánnyomozó tanuk vallomásai, a levelezések és az informatikai szakértő véleménye alapján állapította meg.
A bíróság kimondta: zsarolásnak minősül, ha egy családot azzal fenyegetnek meg, hogy közvetlen hozzátartozójának földi maradványait tartalmazó koporsót a földi maradványokkal együtt megsemmisítik, ha nem fizetnek érte, ugyanis ez a kegyeleti jogok oly mértékű megsértését jelenti, amely egyértelműen alkalmas arra, hogy a megfenyegetett hozzátartozókban komoly félelmet keltsen.
Ugyanakkor a bíróság nem látta megállapíthatónak a vád szerinti bűnszövetségben való elkövetést, hiszen annak feltétele az lett volna, hogy két vagy több személy bűncselekményeket szervezetten valósítsanak meg. Ezzel szemben a vádlottak csak egyetlen cselekményt követtek el és a váltságdíj érdekében a fenyegetett helyzetet folyamatosan fenntartva álltak levelezésben a sértettel.
Leszögezte a bíróság azt is: mivel a vádlottak a koporsót a benne lévő elhunyt földi maradványaival kizárólag a zsarolás érdekében szerezték meg, így cselekményük nem minősülhet az emberi test tiltott felhasználásának.
Kötelezte őket a bíróság a vádlottakat a közel 27 millió forint kárnak a sértett család részére történő megfizetéséről az ítélet jogerőre emelkedésétől számított 30 napon belül. Ennek érdekében a vádlottak vagyontárgyaira korábban elrendelt zár alá vételt fenntartotta, melyből a sértett a teljesítési határidő lejártától számított 30 napon belül kérhet végrehajtást, ellenkező esetben a bíróság a zár alá vételt feloldja. A vádlottaknak meg kell fizetni a 900 ezer forintos eljárási illetéket és a rájuk eső majd 700 ezer forintos bűnügyi költséget is.
Az ítélet nem jogerős. Az ügyész dr. Sz. B. és F. L. vádlottak tekintetében súlyosításért, míg N. Z. vádlott vonatkozásában bűnösség megállapítása, valamint büntetés kiszabása miatt jelentett be fellebbezést.
dr. Sz. B. és F. L. vádlottak és védőik felmentésért, illetve enyhítés miatt fellebbeztek. Az ítéletet N. Zoltán vádlott és védője tudomásul vette.
Az ügyben másodfokon a Fővárosi Ítélőtábla dönt.
Budapest, 2014. január 31. napján
A Fővárosi Törvényszék Sajtóosztálya