Győri Ítélőtábla – Életveszélyt okozó testi sértés bűntette

Szervezeti egység
Győri Ítélőtábla
A vádlott három férfi rokonával – köztük a sértettel – élt egy családi házban. A vádlott italozó életmódja miatt az esti órákra már gyakran leittasodott és agresszívvá vált, kiabált, a kezébe kerülő tárgyakkal csapkodott. A vádbeli cselekmény estéjén evés közben káromkodni kezdett, amire figyelmes lett a sértett. A sértett kiment a konyhába és megkérdezte a vádlottól, hogy mi baja, miért nem pihen már. A vádlott erre azt felelte, hogy „kussoljon”, majd dühöngeni kezdett és a kezében lévő 15,5 cm pengehosszúságú késsel két alkalommal a hűtőbe szúrt. A sértett rászólt a vádlottra, aki ekkor a konyhaajtó félfájába szúrt és azt felelte, hogy „kussoljon” a sértett, illetve, ha ilyen nagy a pofája menjen elé. A sértett hátrálni kezdett a szobája felé, és a hozzá továbbra is közelítő vádlottat két alkalommal, ököllel a jobb arcféltekén megütötte. A második ütés során a vádlott egy alkalommal kis erővel, egy alkalommal pedig nagy erővel hason szúrta a sértettet. A vádlott meg sem kísérelt segítséget nyújtani, bevonult a szobájába és folytatta a vacsorázást ugyanazzal a késsel. A sértett apja hívott segítséget. A sértett sérülésének tényleges gyógytartama 8 hét volt, a szúrt sérülés életveszélyes volt.
 
A fenti tényállás alapján az elsőfokon eljáró Tatbányai Törvényszék a vádlottat életveszélyt okozó testi sértés bűntette miatt 3 év börtönbüntetésre és 3 év közügyektől eltiltásra ítélte azzal, hogy a vádlott feltételes szabadságra a büntetés kétharmad részének kitöltését követő napon bocsátható. 
 
Az ítélet ellen a vádlott és a védő enyhítés érdekében jelentett be fellebbezést.
 
A Győri Ítélőtábla a mai napon megtartott nyilvános ülésen helybenhagyta az elsőfokú bíróság döntését.  Enyhítő körülményként értékelte a bíróság, hogy a 60. életévét betöltött vádlott büntetlen előéletű, a bűncselekmény elkövetését megbánta. Súlyosító körülmény azonban az, hogy a vádlott közeli hozzátartozója sérelmére követte el a cselekményt, a cselekmény elkövetése nem rendítette meg, utána  tovább folytatta a megkezdett tevékenységét, a vacsorát.  Segítséget a sértettnek nem nyújtott, és csupán a szerencsén múlott, hogy súlyosabb sérülése nem keletkezett a sértettnek. A törvényszék a fentieket figyelembe véve a büntetés középmértékét el nem érő büntetést szabott ki, amelynek a további enyhítésére a másodfokú bíróság nem látott törvényes lehetőséget.
 
Győr, 2018. február 28.
 
Győri Törvényszék Sajtóosztály