Győri Ítélőtábla - Életveszélyt okozó testi sértés bűntette
A vádlott (1997) jogerős szabadságvesztés büntetését töltötte a Pálhalmai Országos Büntetés-végrehajtási Intézetben. 2022. február 26-án az egyik zárkatársán számonkérte a neki megőrzésre átadott cipőfűző hollétét, aki azt nem tudta részére visszaadni, ezért a vádlott őt szidalmazni kezdte, majd a ruházatánál megragadva 40-50 centiméter magasra felemelte és a földhöz vágta. A sértett a hátára esett, fejét a zárka padlójába beütötte. Ezt követően a vádlott lehajolt hozzá, két kézzel megragadta a fejét, maga felé húzta, majd lendületesen a padlóhoz csapta, emellett egy ízben ököllel a szeménél megütötte. A földön fekve hagyott sértettet zárkatársai segítették felülni.
A sérülések közvetlen életveszélyes állapotot eredményeztek, fokozott agyűri nyomást okoztak, mely sürgős műtéti beavatkozást igényelt.
A fenti tényállás alapján az elsőfokon eljáró Székesfehérvári Törvényszék a vádlottat életveszélyt okozó testi sértés bűntettében ítélte bűnösnek, ezért őt - mint erőszakos többszörös visszaesőt - 10 év fegyházbüntetésre és 10 év közügyektől eltiltásra ítélte azzal, hogy a vádlott feltételes szabadságra nem bocsátható.
Az ítélet ellen a vádlott és védője elsődlegesen felmentés, másodlagosan enyhítés érdekében jelentett be fellebbezést.
A Győri Ítélőtábla a 2023. december 13-án tartott nyilvános ülésen meghozott végzésével az elsőfokú ítéletet helybenhagyta. A vádlott és védője felmentésre irányuló fellebbezését amiatt tartotta alaptalannak a másodfokú bíróság, mert a törvényszék a vádlott bűnösségét megalapozó bizonyítékokat – így a zárkatárs tanúk vallomását, a vádlott bv. intézetben tett elismerő nyilatkozatát és az orvosszakértői véleményt – helytállóan értékelte, a felülmérlegelésnek a másodfokú eljárásban nem volt helye. A kiszabott büntetés enyhítésére amiatt nem volt lehetőség, mert a vádlott erőszakos többszörös visszaeső, cselekménye büntetési tételkerete felső határa a kétszeresére, 16 évre emelkedik. Így az életveszélyt okozó testi sértés miatt kiszabható szabadságvesztés büntetés középmértéke 9 év. Az elsőfokú bíróság ettől a büntetéstől kevéssel súlyosabb büntetést határozott meg, melynek enyhítésére a vádlott és cselekménye társadalomra veszélyességére figyelemmel nem volt helye.
Győr, 2023. december 13
Győri Ítélőtábla Sajtóosztály