Győri Ítélőtábla - Életveszélyt okozó testi sértés bűntette és más bűncselekmények
Beküldés dátuma
2017.05.02. - 14:23
Szervezeti egység
Győri Ítélőtábla
A vádlott a cselekmények elkövetését megelőzően szintetikus kannabinoidot fogyasztott, melynek következtében nála tudatmódosulás, átmeneti zavartság alakult ki, és ez az állapot a vádbeli napot megelőző néhány napban fennállt. A cselekményeket megelőző néhány hónapban két balesetet is szenvedett a vádlott, melyek közül az egyikben élettársa is súlyosan megsérült, lelkiismeret furdalás gyötörte és egzisztenciális félelmei voltak.
A vádlott 2015. július 6-án a városi fürdőben volt. Távozás közben előzmény nélkül nekiment az általa nem ismert sértettnek, akit a vállával meglökött. A vádlott, mikor a sértett ezt számon kérte, erősen meglökte, melytől a földre esett, majd egy alkalommal bal combon rúgta. A sértett 8 napon belül gyógyuló sérüléseket szenvedett. A vádlott a sértettet otthagyta, majd a fürdő bejáratánál a kulcscsomóját a forgóajtón keresztül a pénztárnál várakozók irányába dobta. A kulcscsomó a forgóajtón megpattant, és egy gyereket ütött fejbe, aki elsírta magát. A vádlott a gyerekhez odament, és azt mondta neki: „Szerzek neked egy kis pénzt.”. Ezzel odalépett a pénztárhoz, az ablakon behajolt és megragadta a pénztárgépet, melyben 800.000.- forint volt. A két pénztáros szintén megfogta a pénztárgépet, hogy az eltulajdonítást megakadályozzák, ezt észlelve a vádlott a cselekménnyel felhagyott, és távozott.
Ezt követően a vádlott a közelben lévő MOL kútra ment, ahol italt vásárolt, és kint a járdán leült. A vádlott annak ellenére, hogy egy szolgálatban lévő rendőr állt be tankolni, az 1-es kútoszlopnál várakozó Skoda gépkocsihoz ment, beült a vezető ülésbe és közölte a vezetőülés mellett ülő tanúval, hogy „Győrbe mennek, elviszi az autót, meglátogatják a barátnőjét”. A vádlott az indítókulcshoz nyúlt és megpróbálta elfordítani, azonban azt a tanú kikapta. Észlelte ezt a tankoló rendőr is, odalépett a kocsihoz, és felszólította a vádlottat, hogy hagyja el a gépjárművet, aki a második felszólításra kiszállt, és a rendőrségi autóhoz ment, majd beszállt a vezető ülésbe. A rendőr utána ment, és testi kényszer alkalmazásával megpróbálta eltávolítani. A vádlott kiszállt az autóból, majd egyetlen, hirtelen mozdulattal a vele szemben álló rendőr sértett mellkasának bal oldali részét szív tájékon, ököllel, egy alkalommal erősen megütötte, és dulakodni kezdtek. A vádlott a rendőr arcát nagy erővel, három alkalommal jobb öklével megütötte, az utolsó ütéstől a sértett jobb oldalára, majd hanyatt fordulva a földre esett. Ekkor a vádlott a fejéhez lépett és kétszer mezítláb, nagy erővel a sértett arcára taposott. A sértett pár másodpercre eszméletét veszítette, ekkor a vádlott ismét beült a szolgálati kocsi vezető ülésébe, az ajtót becsukta, a sértett irányában közömbösséget mutatott. A rendőr koponyaűri sérülést szenvedett, mely súlyos, életveszélyes sérülés volt, tényleges gyógytartama 3 hónap.
A vádlott az erősítésként érkezett rendőr kérésére a gépjárműből kiszállt, azonban az intézkedés alól próbálta magát kivonni, elindult a helyszínre érkezett újabb rendőrautó felé. Ekkor úgy tett, mintha alávetné magát az intézkedésnek, majd egy hirtelen mozdulattal a rendőr felé fordult, és őt egyszer, tenyérrel a jobb arcán nagy erővel megütötte, majd ismételten a vele szemben eredetileg intézkedő, sérült rendőr felé fordult és ököllel a feje felé ütött, azonban az a sértettet nem érte el. Végül gázspray alkalmazásával tudták a vádlottat megbilincselni. A vádlottnál a cselekmény elkövetésekor kábítószer függőség nem volt megállapítható, szokványos fogyasztónak minősül.
A fenti tényállás alapján a Veszprémi Törvényszék életveszélyt okozó testi sértés bűntette, hivatalos személy elleni erőszak bűntette, 2 rb. könnyű testi sértés vétsége, jármű önkényes elvétele bűntettének kísérlete, lopás bűntettének kísérlete, folytatólagosan elkövetett garázdaság vétsége miatt a vádlottat, mint többszörös visszaesőt, halmazati büntetésül 10 év fegyházbüntetésre és 12 év közügyekről eltiltásra ítélte. A törvényszék kimondta, hogy a vádlott feltételes szabadságra nem bocsátható.
Az ítélet ellen az ügyész a vádlott terhére, súlyosítás, hosszabb tartamú szabadságvesztés büntetés kiszabása, a vádlott az irány megjelölése nélkül, a védője elsődlegesen felmentés, másodlagosan enyhítés végett jelentett be fellebbezést.
A Győri Ítélőtábla a mai napon megtartott nyilvános ülésen az elsőfokú ítéletet megváltoztatta, a garázdaság vétsége minősítéséből mellőzte a folytatólagos elkövetésre utalást. Megállapította továbbá, hogy a közügyektől eltiltás mellékbüntetés tartama 10 év. Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. Az ítélőtábla az indokolásban kifejtette, hogy az elsőfokú bíróság megalapozott tényállást állapított meg, és okszerűen vont le következtetést a vádlott bűnösségére. Helyesen jutott arra a következtetésre a törvényszék, hogy az önhibára visszavezethető bódult állapot büntethetőséget kizáró okot nem jelenthet. Hangsúlyozta az ítélőtábla, hogy a vádlott a cselekmény elkövetésének időpontjában nem szenvedett az elmeműködés olyan kóros állapotában sem, mely képtelenné tette, vagy korlátozta volna cselekménye következményeinek felismerésében, vagy abban, hogy e felismerésnek megfelelően cselekedjen. A büntetés kiszabása körében hangsúlyozta, hogy az elsőfokú bíróság a büntetéskiszabási körülményeket helytállóan állapította meg, a középmértéknek megfelelő szabadságvesztés büntetés enyhítésének nem volt alapja. Ugyanakkor úgy ítélte meg, hogy a büntetési célok eléréséhez, a fokozatosság és az arányosság - figyelemmel a vádlottal szemben korábban kiszabott szabadságvesztések tartamára is – megvalósulásához az elsőfokon kiszabott 10 év fegyházbüntetés megfelel.
Győr, 2017. május 02.
Győri Ítélőtábla Sajtóosztály