A vádlott és várandós élettársa 2017 januárjától szívességi lakáshasználóként élt P-n. A vádlott 2016 decemberétől már nem rendelkezett rendszeres jövedelemmel. A vádlott 2017. február 10. előtt S. B. I. sértettől pár alkalommal kölcsönkért 1-2 ezer forintot, egy esetben a tartozását a vádlott édesanyja fizette meg a vádlott helyett. Utolsó alkalommal a sértett közölte, hogy többet nem ad a vádlottnak kölcsön. A vádlott 2017. február 10. napján folyamatosan alkoholt fogyasztott. A vádlott elhatározta, hogy a sértett életének kioltása árán pénzt szerez tőle, ezért magához vett egy 12,5 cm pengehosszúságú kést, majd elindult a sértett otthonához. A vádlott a kerítésen átmászva jutott be a sértett udvarába és ért a bejárati ajtóhoz, amikor is a kutyák ugatására a bejárati ajtón éppen kilépő 85 éves sértettel szembe találkozott. A sértett felszólította a kapucnit viselő vádlottat, hogy távozzon, a vádlott a sértett élete kioltásának szándékával a sértett bal mellkasát a szívtájékon megszúrta, majd futva elmenekült a kertek alatt. A vádlott a sértettől ötezer forintot vett el. A sértett bement a házba szólt az élettársának, hogy kirabolták és értesítse a rendőrséget, valamint a mentőket, majd összeesett és az életét vesztette.
A fenti tényállás alapján a Székesfehérvári Törvényszék a vádlottat előre kitervelten, nyereségvágyból elkövetett emberölés bűntette miatt 16 év fegyházbüntetésre és 10 év közügyektől eltiltásra ítélte azzal, hogy a vádlott legkorábban a szabadságvesztés büntetés kétharmad részének kitöltését követő napon bocsátható feltételes szabadságra.
Az ítélet ellen az ügyész a minősítés megváltoztatása és a büntetés súlyosítása miatt, míg a vádlott védője enyhítés érdekében jelentett be fellebbezést.
A Győri Ítélőtábla a mai napon megtartott nyilvános ülésen az elsőfokú bíróság döntését megváltoztatta, a kiszabott szabadságvesztés büntetés tartamát 18 évre súlyosította. A törvényszék helyesen hivatkozott a 3/2013. számú BJE II/11. pontjára, így a bűncselekmény elhárítására idős koránál fogva korlátozottan képes személy sérelmére történő elkövetést helytállóan értékelte súlyosító körülményként, az ügyészi indítvánnyal ellentétben (amely szerint ez a körülmény, minősítő körülményként értékelendő). A másodfokú bíróság kiemelte azt az enyhítő körülményt, hogy a vádlott fiatal felnőtt, élete első harmadában jár. Az enyhítő és a súlyosító körülményeket mérlegelve az ítélőtábla arra az álláspontra jutott, hogy a maximálisan kiszabható 20 évet vagy életfogytig tartó szabadságvesztést a vádlott büntetése nem kell, hogy elérje, azonban az első fokon kiszabott szabadságvesztésnél súlyosabb mértékű büntetés kiszabása indokolt.
Győr, 2018. május 9.
Győri Ítélőtábla Sajtóosztály