Győri Ítélőtábla - Emberölés bűntettének kísérlete
A vádlott 2017. október óta lakott együtt S.G. sértettel a vádlott házában. Gyakoriak voltak közöttük a viták, veszekedések. 2018 tavaszán a sértett T.T. tanúhoz költözött, akivel érzelmi kapcsolatban állt, de még egy-egy napot a vádlottnál töltött.
2018. május 19-én éjjel a sértett összeveszett a tanúval, ezért reggel megjelent a vádlott házánál, ahol a vádlotton kívül Bné K. I. tanú tartózkodott. Délelőtt hármasban együtt italoztak. Az ittas állapotban lévő sértett kérdőre vonta a súlyos fokú alkoholos befolyásoltság alatt álló vádlottat, hogy miért feküdt le T.T. tanúval. A vádlott ezt tagadta, és hangosan kiabálva szidalmazta a sértettet, majd kezébe fogott egy evéshez használt 27 cm hosszú, 14,5 cm pengehosszúságú konyhakést, azt kiabálta, hogy „megdöglesz!”, és közepesnél nagyobb erővel az ágyon ülő sértettet ölési szándékkal a mellkasának bal oldalán, szívtájékon megszúrta. A jelenlévő tanú a vádlott tiltása ellenére rendőri segítséget kért, és mentőt hívott.
A mellüreget megnyitó, bordát sértő szúrás életveszélyes sérülés volt, az időben megkezdett szakszerű orvosi ellátásának elmaradása esetén a sértett halála bekövetkezhetett volna. A tanú által kért, időben érkező orvosi ellátásnak köszönhetően a sértett nem halt meg.
A fenti tényállás alapján az elsőfokú bíróság a vádlottat emberölés bűntettének kísérlete miatt 9 év börtönre és 9 év közügyektől eltiltásra ítélte azzal, hogy a vádlott a büntetés kétharmad részének kitöltését követő napon bocsátható feltételes szabadságra.
Az ítélet ellen a vádlott és védője a minősítés megváltoztatása és a büntetés enyhítése érdekében jelentett be fellebbezést.
A Győri Ítélőtábla a mai napon megtartott nyilvános ülésen az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatta, a vádlott szabadságvesztés büntetésének tartamát 7 év 6 hónapra enyhítette. Az ítélőtábla rámutatott arra, hogy a cselekmény elkövetésekor 50. életévét már betöltött, eddig büntetlen előéletű vádlott korára, és az elkövetés alkalmi jellegére tekintettel ez az enyhítő körülmény nagyobb súlyú. Az elsőfokú bíróság is utalt a kísérleti szakban maradt bűncselekmény esetén a büntetést csökkentő tényezőre, ugyanakkor a másodfokú bíróság álláspontja szerint az eljárásban a vádlott már képes volt szembe fordulni tettével, így azt nagyobb nyomatékkal kell értékelni. Az elsőfokú bíróság által kiszabott szabadságvesztés tartama bár a törvényi középmértéket nem éri el, de a fentiek alapján jelentős korrekcióra szorul. Erre figyelemmel a másodfokú bíróság a vádlott cselekményében és személyében rejlő társadalomra veszélyességet is alapul véve lehetőséget látott az elsőfokú bíróság által kiszabott szabadságvesztés jelentős enyhítésére.
Győr, 2019. június 5.
Győri Ítélőtábla Sajtóosztály